Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Продовжуючи тему історії судів на Буковині варто зазначити про те, що буковинським судовим органом для дворян був визначений спочатку крайовий суд у Львові. До нього мали подаватися також усі скарги на дворян від міських жителів та селян. Для нижчого дворянства, так званих рупташів, спори щодо кадастрових маєтків, за розпорядженням від 1787 року, розглядав крайовий суд, а у всіх інших випадках — місцевий суд. Щоб відповідати новим завданням, штати Львівського крайового суду поповнили кількома чиновниками, які володіли волоською мовою.
Як уже зазначалося, восени 1787 року крайовий суд засновано у Станіславі, а йому підпорядкували й Буковину. У цьому суді для представлення селянської сторони запровадили у 1788 році посаду «адвоката підданих», який «поряд з іншим необхідним, мав знати також молдавську мову». Коли в 1790 році відбулося часткове відокремлення буковинського управління від Галичини, то Вище управління юстиції у Відні планувало створити на Буковині окремий крайовий суд, але, врешті-решт, все залишилося без змін. Легко уявити, що велика відстань до Станіславського крайового суду ускладнювала розгляд правових спорів поміж буковинськими дворянами та проти них. Тож у відповідь на прохання буковинських міщан та селян у 1795 році було прийнято рішення, що позови проти буковинського дворянства у випадку, коли ціна предмету спору не перевищує 100 рейнських гульденів, повинні подаватися до одного з трьох місцевих судів Буковини, а саме до того, на території якого мешкав відповідач.
І тільки 1804 року, як вже зазначалося, в Чернівцях було засновано для Буковини окремий крайовий суд, який мав складатися з президента та двох радників, а з Чернівецьким дистриктним (місцевим) судом він мав бути об’єднаним такою мірою, щоб президент крайового суду очолював одночасно й Чернівецький дистриктний суд і, таким чином, відповідав за все буковинське судочинство.
Але на вищі судові установи Галичини й Буковини надходило багато скарг, через що Надвірне управління юстиції у 1822 році направило до цих країв слідчу комісію. Стан, з яким зіткнулася комісія в Чернівцях, був настільки невтішним, що були покарані майже всі чиновники крайового суду, а на суд чекала повна реорганізація: 1826 року крайовий суд знову було відокремлено від кримінального, а сам крайовий суд перетворено на «міський та крайовий суд» у цивільних справах дворянства у всьому краї, а справи осіб недворянського походження передавалися у повіти, які раніше підпорядковувалися крайовому судові. У 1825 році Чернівецький крайовий суд складався з президента, двох крайових радників, шістьох інших радників, двох секретарів, трьох протоколістів-радників, трьох засідателів без права голосу та іншого персоналу. У 1847 році у міському та крайовому суді був президент, шість радників, секретар та багато інших службовців.
Територіальне управління Державної судової
адміністрації України в Чернівецькій області