Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Юрій Гончарук: «Грошова винагорода за працю зросте»
Голова ДСА України Зеновій Холоднюк переконаний, що заробітна плата працівників апаратів судів значно зросте вже цього року…
Вперше виступаючи на засіданні Ради суддів України у якості очільника ДСА України, Зеновій Васильович проаналізував ситуацію щодо фінансування судової системи. При цьому наголосив, що найсуттєвішою для судових інституцій проблемою залишається катастрофічно низька заробітна плата працівників апарату судів, середній рівень якої на сьогодні складає 2008 гривень.
Від себе зауважу, що такий стан справ негативно впливає на наші намагання забезпечити стабільність кадрового апарату, відбиває бажання у кваліфікованих спеціалістів-правників йти працювати у суди, оскільки рівень оплати їх майбутньої праці не дозволяє забезпечити елементарних життєвих потреб людини, та, звичайно, не є прийнятним для кваліфікованого юриста.
Бувають випадки, коли молодий фахівець пропрацює у суді кілька місяців і йде від нас, тобто відбувається відтік кадрів, які надають перевагу іншим, більш високооплачуваним сферам.
Окрім того, низька зарплатня спонукає окремих працівників та цілі колективи звертатись до нас, у ДСА України, Раду суддів України із заявами та зверненнями щодо невідповідності зарплатні вимогам сьогодення. Ми роз’яснюємо, що така ж ситуація не лише на Буковині, але й в цілому по державі, що й самі рахуємо неприпустимим, що державні службовці, які несуть відповідальність за виконання своїх обов’язків, отримують таку ж заробітну плату, як, для прикладу, прибиральниці, котрі, на відміну від державних службовців, мають право ще й на додатковий заробіток.
У першу чергу це стосується оплати праці помічників суддів та секретарів судових засідань, на яких покладена велика відповідальність за правильність ведення журналів судових засідань, фіксування судового процесу технічними засобами, організацію проведення судових засідань у режимі відеоконференції, вчасне та правильне здійснення викликів учасників процесу у судові засідання, підготовку проектів судових рішень тощо, тоді як їх заробітна плата прирівнюється до мінімальної, яка за законодавчим визначенням передбачена для оплати некваліфікованої праці.
Звичайно ж, ці звернення були предметом обговорення на засіданнях ДСА України, Ради суддів загальних судів та Ради суддів України. Ініціювались звернення та подання до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, був навіть підготовлений проект закону щодо врегулювання оплати праці працівникам апаратів судів загальної юрисдикції. Та, на жаль, на розгляд депутатського корпусу ВРУ він так і не потрапив.
А тим часом кадрове укріплення апаратів судів висококваліфікованими юристами є чи не найголовнішою складовою ефективності роботи всієї судової системи, впливає на формування іміджу судової системи України, віддзеркалює ставлення суспільства до суду як до самостійної гілки влади, покликаної забезпечити права, свободи та законні інтереси людини.
І тому приємно, що новопризначений Голова ДСА України питання врегулювання питання про підвищення винагороди за працю працівникам апаратів судів ставить у розряд найактуальніших. При цьому Зеновій Васильович не лише задекларував цю проблему, але й окреслив чіткі перспективи її реалізації. Зокрема, найближчим часом він планує звернутись у Міністерство фінансів України з обґрунтованим поданням щодо збільшення заробітної плати працівникам апарату суду за рахунок загального фонду державного бюджету. Коли ж таким шляхом це питання вирішено не буде, ДСА України буде використовувати спеціальний фонд держбюджету, який поповнюється судовим збором. «На сьогодні ми маємо майже 18 мільйонів гривень та перевиконання фактичних показників над плановими», - відзначив позитивну динаміку З. Холоднюк.
Від себе додам, що минулого року надходження від сплати судового збору в цілому по державі склали 946,3 мільйонів гривень при планових 945,0 млн грн. При цьому найбільшу частку цих зборів забезпечували надходження на рахунки для зарахування судового збору від господарських (422,6 млн грн.) та загальних місцевих судів (378,4 млн грн.).
Варто також зазначити, що цьогорічний план надходжень затверджений у сумі 889,2 млн гривень і на сьогодні майже на 40% уже виконаний. Посприяло такій позитивній тенденції й ухвалення закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 19.09.2013 р. №590-VІІ, яким було підвищено розміри ставок судового збору. Таким чином обсяг надходжень від сплати судового збору у поточному році, який уже перевищує середньоденні показники 2013 року на 11%, вселяє надію на покращення забезпечення органів судової влади в цілому та збільшення заробітної плати працівникам апаратів судів зокрема, про що й говорив З. Холоднюк на засіданні Ради суддів України.
При цьому Зеновій Васильович сподівається, що вже цього року середня заробітна плата працівників апарату судів сягне 3200 гривень, тобто збільшиться більш ніж на 50 відсотків.
Що й казати, - приємна новина для всіх нас. Залишається тільки вірити, що реалізація цих планів ДСА України у життя пройде вже у найближчий час!
Юрій Гончарук,
начальник ТУ ДСА України в області,
заслужений юрист України