flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Олексій Черновський: «Наркотичний «рай» чи наркотичне «пекло»

05 жовтня 2011, 12:51

«Наркотичний «рай» чи наркотичне «пекло»

Наркотичні засоби та психотропні речовини зазвичай  досить  швидко і безповоротно руйнують фізичне та моральне здоров’я людини: смерть здебільшого настає через кілька років (іноді місяців) інтенсивного вживання засобів або ж через надмірність «доз» (так званий “золотий постріл”, від якого в Україні щорічно гинуть до 900 осіб), але цьому передують деградація особи, відмова від суспільно корисної праці, психічна нестійкість, порушення статевої сфери та втрата пам’яті. Вживання наркотиків призводить до численних самогубств, побутового та виробничого травматизму, переважна більшість наркозалежних осіб, які вживають опіати, хворіють на гепатит, значна кількість на СНІД та сифіліс.

А ще наркоманія, як засвідчує практика,  тісно пов’язана із злочинністю. Ось саме про правові аспекти  профілактики та попередження незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин, про  рівень та структуру цих протиправних діянь у загальнодержавному масштабі та на Буковині, про відповідальність за наркозлочини розмовляємо із  компетентним  співрозмовником – головою Апеляційного суду Чернівецької області, кандидатом юридичних наук Олексієм Черновським.

-  Нашу розмову я розпочну із конкретного прикладу. Нещодавно у Садгірському районному суді м. Чернівці було розглянуто кримінальну справу щодо 33-річного уродженця Саратовської області РФ В’ячеслава Ковальчука (з етичних міркувань прізвища фігурантів кримінальних справ змінюватиму), який тимчасово мешкав у Чернівцях. Він звинувачувався у тому, що на початку цього року вчинив розбійний напад на  водія приватного таксі,  жорстоко побив сивочолого чоловіка і силою відібрав наявних 400 гривень та 10 доларів США. На лаві підсудних була доведена його провина й у пограбуваннях наприкінці минулого року трьох жінок: у двох відвідувачок Калиновського ринку серед білого дня він силою відібрав сумочки, в яких зберігались відповідно 920 та 1690 гривень, а на третю молоду чернівчанку  напав біля другої ночі на вул. Хотинській обласного центру, жорстоко побив і прибрав до рук кілька її прикрас із золота та мобільний телефон загальною вартістю у 7000 гривень.

По кримінальній справі суд виніс досить суворий, але, погодьтесь, справедливий вирок – за скоєне фігурант тепер на сім найближчих літ і зим знову відбуває за колючий дріт. Виносячи вердикт, суд врахував, що у своєму «активі» грабіжник уже мав чотири судимості за дезертирство, крадіжки чужого майна, розбійний напад та зберігання психотропних речовин і у колоніях Росії та України вже встиг провести довгих одинадцять років. До речі,  у міліцейському підрозділі та лікарів відповідного профілю він тривалий час перебував на обліку як наркозалежна особа, а на допитах зізнався, що нападав на жінок, щоб мати кошти для придбання психотропних речовин. 

Цей конкретний приклад я навів для того, щоби наглядно продемонструвати, до яких протиправних вчинків досить часто вдаються особи,  поведінкою яких здебільшого керують щоденні бажання роздобути чергову «дозу» наркоти і «вколотись».

         На продовження розмови зазначу, що  взаємозалежність наркоманії та злочинності неминуче виявляється у протиправних діях  наркозалежних осіб.

         Зокрема, у  злочинах, які ці особи скоюють  під безпосереднім одурманюючим впливом наркотиків чи психотропних речовин на організм — вбивствах, тілесних ушкодженнях, хуліганстві тощо;

        Наркомани досить часто вчиняють злочини  з метою заволодіння  грошовими коштами або ж  речами, необхідними для  придбання нових «доз», адже наркотичні речовини чи їх аналоги  вартують настільки  дорого, що чесно заробити гроші на їх придбання важко (мова йде про  злочини насильницько-корисливого та майнового характеру -  розбої, грабежі, крадіжки, вимагання тощо – конкретний приклад я вже наводив).

       Досить часто наркозалежні особи причетні до злочинних посягань, що безпосередньо спрямовані на заволодіння наркотичними та психотропними речовинами (судовій практиці України в цілому та Буковини зокрема відомі випадки, коли один наркоман вбивав іншого, щоб привласнити його запаси наркоти, або ж силою відбирав їх чи таємно викрадав).

        Взаємозв’язок наркоманії та злочинності також проявляється у протиправних діях, що пов’язані  з виготовленням  та реалізацією наркотичних засобів та психотропних речовин,  найнебезпечніші прояви  яких належать до наркобізнесу і мають ознаки організованої злочинності.

      - А можна окреслити масштабність наркотичного спруту?   

      - Будь ласка. Щорічно в Україні викривається понад 1000 груп наркоділків, вилучаються десятки тонн наркосировини, притягуються до кримінальної та адміністративної відповідальності десятки тисяч осіб, причетних до виготовлення чи розповсюдження наркотиків. Причому, кількість злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних речовин з року в рік збільшується. Зокрема,  за даними Департаменту інформаційних технологій МВС України якщо у 1998 році на теренах нашої держави виявили понад 40 тисяч злочинів, пов’язаних з наркотиками,  у 2000 році – уже  46,7 тисяч,  то у минулому – 2010 році – 56.878 наркозлочинів (до речі,  минулоріч  правоохоронці ліквідували  2.100  наркопритонів, зокрема 579 – для виробництва та виготовлення наркотиків).

          Тривожна тенденція стрімкого росту цих злочинів спостерігається і в нашому краї. Посудіть самі. Якщо у 70-80-х роках тепер уже минулого століття на Буковині реєструвалось по 10-25 протиправних дій у сфері  незаконного  обігу  наркотичних   засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, то у  2000 році  правоохоронці   на Буковині    виявили  уже 218 злочинів,  у 2005 році –  375. у 2008 році – 492, а минулого року – 494 злочини.

     - Як чинне законодавство України реагує на причетність громадян до незаконного обігу наркотиків?

       - Враховуючи особливу суспільну небезпеку наркотичних засобів для здоров’я громадян, законодавець у Кримінальному кодексі України 2001 року  передбачив цілий XIV розділ, у якому регламентує суть протиправних діянь та відповідальність за злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних  речовин, а також їх аналогів або прекурсорів.

      Зокрема,  кримінальна відповідальність передбачена за такі злочини як: 

      - Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (стаття 305 КК України).

      - Використання коштів, здобутих від незаконного  обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (стаття 306).
    
- Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут  наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (Стаття 307.).

      - Викрадення, привласнення, вимагання наркотичних  засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем (Стаття 308).

     - Незаконне виробництво, виготовлення,  придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (Стаття 309). 

       - Посів або вирощування снотворного маку чи  конопель (Стаття 310).
     
- Незаконне виробництво, виготовлення,  придбання, зберігання, перевезення чи  пересилання прекурсорів (Стаття 311).       

       Кримінальний кодекс України також встановлює відповідальність за:     

     - Викрадення, привласнення, вимагання прекурсорів  або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем.
  
 - Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних  засобів, психотропних речовин або їх аналогів.
     -
Незаконне введення в організм наркотичних  засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

      - Схиляння до вживання наркотичних засобів,  психотропних речовин або їх аналогів.

     - Незаконне публічне вживання наркотичних засобів.

    - Організацію або утримання місць для  незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів,  психотропних речовин або їх аналогів.

      -  Незаконне виготовлення, підроблення,  використання чи збут підроблених документів на отримання наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.

     - Незаконну видачу рецепта на право придбання   наркотичних засобів або психотропних речовин (це статті від 312 до 322 Кримінального кодексу України).

    За кожен із цих злочинів законодавець передбачив певні покарання. У відповідності від тяжкості протиправної дії суд призначає  одне із таких покарань –

-         штраф, що обраховується розміром від  п'ятдесяти  до ста неоподатковуваних мінімумів  доходів  громадян;

-          або виправні роботами на строк до двох років;

-          або арештом на строк до шести місяців;

-          або обмеженням  волі  на строк до трьох років;

-          або ж позбавленням волі в умовах виправно-трудової колонії від трьох до  дванадцяти  років.

         Як додаткова міра покарання, до фігурантів кримінальних справ може застосовуватись позбавленням права обіймати  певні  посади  або  займатися
певною діяльністю на строк до трьох років
, а також  конфіскація майна.
          Для наглядності наведу ще один приклад. Нещодавно до кримінальної відповідальності притягнуто 35-річного  чернівчанина Юрія Корсунського.

         Як це не дивно звучить, але тепер уже засуджений працював провідником потягу пасажирського вагонного депо станції «Чернівці». І досить часто у рейс вирушав, як кажуть, під «кайфом». Окрім того, у кімнаті гуртожитку зберігав марихуану, а також свідомо, із-за реальної можливості зміцнити свої матеріальні позиції,  за певні кошти реалізовував наркоту своїм знайомим (у ході розслідування кримінальної справи правоохоронці задокументували чотири збути дурману), а також схиляв до вживання наркотичних речовин інших (як своїх колег, так й знайомих)  - у матеріалах розслідування проходять три його ровесники.

         Звичайно ж, довго існувати цій несанкціонованій «крамничці  спокуси» правоохоронці не дозволили – у ході ретельного розслідування кримінальної справи, а тепер і судового процесу провина  Корсунського у незаконному виготовленні, зберіганні та збуті наркотичних засобів (ст. 307 КК України), а також у схилянні до вживання наркотичних засобів  (ст. 315 КК України) була доведена у повному обсязі. І тепер фігурант за скоєне у відповідності до вердикту Першотравневого районного суду м. Чернівці за колючим дротом має провести чотири роки.

- Що особливо хвилює представників Феміди у даному плані?

- Це, безперечно, таке протиправне діяння як незаконне виробництво та виготовлення, перевезення, пересилання чи збут  наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (стаття 307 КК України).

Іншими словами, мова йде про наркобізнес, який останнім часом  виступає  однією з основних загроз розбудови незалежної України, і який обґрунтовано вважається найнебезпечнішим проявом сучасної організованої злочинності. Дана теза цілком зрозуміла, оскільки наркоділки на чужому горі (а наркозалежність, - це справжнісінька біда і для особи, яка  уже й дня не може проіснувати без чергової «дози», і для її родини) заробляють досить значні кошти). Окрім того, вони свідомо отруюють душі та організми своїх «клієнтів», а це, як правило, молоді люди. Тим більше, кожен із реалізаторів намагається втягнути у наркообіг якомога більшу кількість споживачів, адже чим  їх більше, тим  солідніша  кількість коштів осяде у гаманцях наркоділка.   

       Причому кількість виявлених фактів реалізації наркосировини  із року в рік збільшується. Ось реальні статистичні дані. Якщо у  1990 році по Україні було виявлено 6.440 збутів наркоти, то у  2000 році – уже 9.550 фактів реалізації дурман-зілля, а у 2010 році – уже 16.955. Тобто, за останні двадцять років кількість цих тяжких за Кримінальним кодексом України злочинів зросла майже втричі.

          Аналогічна ситуація й по Буковині. Посудіть самі. У 2000 році співробітники міліції задокументували всього 59 збутів макової соломки, опію та марихуани, у 2002 році – уже 88, у 2005 році – 140 фактів, у 2008 році – 219, а у минулому - 2010 році – 245.

            А щоби більш наглядніше коментувати кримінальне законодавство  
у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних  речовин, пропоную разом погортати матеріали ще й інших конкретних кримінальних справ, що нещодавно були розглянуті у судах Буковини.

Отож, для прикладу, нещодавно на Буковині офіційно припинило функціонування ще одне організоване злочинне угруповання, члени якого спеціалізувались на зберіганні та реалізації наркосировини. Матеріали розслідування засвідчують, що у склад групи входило одразу п’ять 26-30-річних  чернівчан, яких ще у січні м.р. під один «дах» зібрав раніше судимий за аналогічні злочини Володимир Наумов.  

Організатор систематично виїжджав в інші регіони України і заготовляв «товар», а співучасники у Чернівцях реалізовували його як постійним «клієнтам», так і випадковим любителям «кайфу» на дискотеках, у нічних клубах, у салонах легковика та просто у під’їздах.

Правоохоронці за час існування ОЗГ впродовж трьох місяців задокументували вісімнадцять фактів збуту «канабісу». І це дало суду підстави кожного із співучасників «відрядити» за колючий дріт на три з половиною – шість років (у залежності від злочинної «активності»). А Наумов за цим же вердиктом на тверді колонійські нари відбуває на цілих вісім літ і зим. У нього також буде конфісковане особисте майно.

          Досі не можу забути ситуації, що мала місце на Буковині ще у жовтні 2008 року і яка нещодавно отримала продовження.  Саме тоді   у Чернівцях з’явився новий, але досить небезпечний для здоров’я психотропний препарат з надто складною назвою – диметоксифнетиламін. Якщо простіше – то це своєрідні (на зразок поштових) марки із певним цілком нейтральним зображенням з однієї сторони та шаром клейкої речовини з іншого, у склад якої і входила сильнодіюча наркоречовина. Особлива небезпека цього препарату полягає у тому, що вже після прийняття однієї її «дози» особа ставала наркозалежною і потребувала все нових та нових «порцій». І тому невідомі на той час наркоділки мали досить широку клієнтну мережу і досить прибутковий «бізнес», а лікарі – систематичні госпіталізації молодих людей у медичні заклади з різного ступеня наркотичного отруєння. Тому співробітники міліції мобілізувати усі наявні сили та резерви і реалі заторів цього препарату таки встановили.  Та яким були водночас і здивування, і розчарування правоохоронців, коли стало достовірно відомо, що у склад даної злочинної групи входили 20-23-річні молоді люди: студент випускного курсу медичного університету Сергій Харчук, п’ятикурсник КНТЕУ Назар Кунчук та 24-річний приватний підприємець із райцентру Глибока Василь Земський.  Особливо дико сприймалась ситуація, за якої майбутній лікар, який у майбутньому мав би «визволяти» інших від наркозалежності, сам серед ровесників поширював це зло.

         Впродовж десяти днів оперативники задокументували десять збутів наркосировини у Чернівцях, а також у райцентрах Сторожинець та Кельменці. А покупцями одинадцятої оборудки стали вже самі правоохоронці – у наркоділків вони придбали майже 500 «доз» уже згаданого препарату за 25.000 гривень. Та коли кошти з однієї барсетки перекочували у валізи фігурантів, на їх руках зімкнулись «браслетки». При обшуках у кожного з них додатково було вилучено ще 35  «порції» цієї ж психотропної речовини.  

         Звичайно ж, були камери ІТТ, ретельне розслідування та лава підсудних та вердикт – два-три роки позбавлення волі. Правда, вирок суду і прокуратура, і фігуранти оскаржили. Тож дана кримінальна справа нещодавно була призначена для розгляду в апеляційній інстанції -  в Апеляційному суді області. І тепер за новим вердиктом Кунчук відбув за колючий дріт на п’ять з половиною, Харчук та Земський – на п’ять років кожен із конфіскацією особистого майна.

          Таким чином  наркоділки отримали, як кажуть, по «заслугам», тобто передбачені чинним Кримінальним кодексом України покарання. При винесенні вироку суд врахував усі обставили справи, у тому числі й обтяжуючі покарання обставини. На цій тезі, гадаю, варто зупинитись окремо.

         Отож, обтяжуючими обставинами, які посилюють відповідальність за злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотиків, визнаються: 

        - якщо злочин скоєний особою повторно або за попередньою змовою групою осіб, особливо ж, якщо до наркобізнесу були причетні члени організованих злочинних груп чи злочинних організацій;

- якщо до наркозлочинів знову вдалася особа, яка й раніше вчинила подібні злочини; 

- якщо до протиправних дій, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків,  залучався  неповнолітній;

- якщо збут наркотичних засобів,  психотропних речовин або їх аналогів мав місце у місцях, що призначені для проведення  навчальних, спортивних і культурних заходів, а також  в інших місцях масового  перебування громадян,

- якщо  збут чи передача цих речовин мала місце у місця позбавлення  волі (у тому числі у слідчому ізоляторі чи ізоляторі  тимчасового тримання;

- якщо предметом протиправних дій були наркотичні засоби, психотропні речовини  або їх аналоги у великих розмірах чи особливо небезпечні наркотичні засоби або  психотропні речовини; 

- якщо вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин  або їх аналогів вчинялось із застосуванням  насильства, що не є небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або з  погрозою застосування такого насильства,  а також заволодіння наркотичними засобами скоювалось  шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем тощо 

            Варто, на мій погляд, акцентувати увагу й на тому, що  чинне  законодавство України містить такий заохочувально-профілактичний аспект кримінальної політики боротьби з наркотизмом, як можливість звільнення громадян від відповідальності за незаконний обіг наркотиків. Мова йде про обставину, при  якій особа,   яка   добровільно   здала   наркотичні    засоби,  психотропні речовини або їх аналоги і вказала джерело їх придбання,  а також сприяла розкриттю злочинів, пов'язаних з їх незаконним обігом, то вона  від  кримінальної  відповідальності  за незаконне їх виробництво та  виготовлення,  придбання та зберігання,  перевезення чи пересилання - звільняється. І з власного досвіду та практики діяльності судів краю можу сказати, що подібні ситуації у нашому житті зустрічаються досить часто.

       - У засобах масової інформації зустрічаємо матеріали про причетність  до наркозлочинів й неповнолітніх…

       -  Практика свідчить, що підлітки у 15-17 років рідко вдаються до вживання наркотичних речовин, прекурсорів чи їх аналогів, а віддають перевагу «токсикоманії», тобто, вдихають пари певних препаратів чи рідин (не буду деталізувати цих механізмів).

У Чернівцях ще й досі пригадують випадок, що мав місце років п’ять тому, коли юнак, який успішно склав вступні екзамени у досить престижний навчальний заклад і 1 вересня мав сісти за студентську лаву, за два дні до цього накинув на голову поліетиленовий пакет, надихався випарів клею і… задихнувся. До речі, батьки підлітка на цей час перебували на заробітках за кордоном, а його виховувала лише престаріла бабуся.

Судова статистика також свідчить, що неповнолітні досить рідко самостійно виступають у якості наркоділків, а більше у складі злочинної групи виконують роль посередників. І все ж… Зрештою, ось конкретний випадок.

  27 червня поточного року у Першотравневому районному суді м. Чернівці розглянуто кримінальну справу щодо двох 17-річних учнів одного з навчальних закладів обласного центру. Матеріали розслідування засвідчують, що юнаки ще минулого року під впливом старших товаришів прилучились до «кайфування», тобто систематично вживали наркотичні речовини. А згодом вирішили поповнювати свої фінанси за рахунок реалізації нарко-зілля. Тож у березні місяці у селах Луковиця Глибоцького та Остриця Герцаївського районів придбали певну кількість марихуани і у Чернівцях збули її своїм двом  ровесникам відповідно за 600 та 700 гривень. Та про ці «оборудки» стало відомо працівникам відділу боротьби з незаконним обігом наркотичних та психотропних речовин УМВС області. Тож була кримінальна справа, судове засідання та вирок, у відповідності до якого кожен із підлітків тепер на півтора роки відбуває за колючий дріт. 

      Призначаючи це, погодьтесь, досить м’яке покарання, суд керувався вимогами ст. 69 Кримінального кодексу України «Призначення більш м’якого покарання, ніж передбачено законом». Зокрема, врахував кілька обставин, що пом’якшують покарання:  щире каяття та активне сприяння розкриттю злочину;  відсутність заподіяного збитку;  вчинення злочину неповнолітніми.

І будемо сподіватись, що перебування у виховно-трудовій колонії стане для підлітків справжнім уроком, переконає, що за будь який злочин рано чи пізно доводиться розплачуватись. Як правило, власною волею.

          А на завершення розмови – кілька даних судової статистики. Отож, всього по Україні за злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів засуджено: у 2001 році – 25.570 осіб, у 2005 – 32.296, у минулому році – 27.044 особи.

         У тому числі за реалізацію наркозілля: у 2001 році – 3.885 осіб, у 2005 році – 6.304 особи, у минулому році – 5.553 особи.

          За зберігання наркотичних та психотропних речовин до кримінальної відповідальності в Україні притягнуто: у 2001 році -  19.366 осіб, 20.964 особи  у 2005 році,   у 2010 році – 17.768 осіб.

Тільки впродовж шести місяців поточного року за злочини у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин              судами Буковини до відповідальності притягнуто 97 осіб,  у тому числі за   виготовлення, придбання та збут  наркозілля     -   62 особи.

         Зазначу також, що за розглянутими кримінальними справами з незаконного обігу вилучалось наркотичних засобів та психотропних речовин:

 у 2002 році  - 15,6 тонн, у 2005 році – 20,3 тонни. А ось дані за  минулий  – 2010 рік. Кількість по Україні вилучень марихуани склала 42.370 випадків, екстракційного опію - 13.087. Зокрема,  6.785 кг марихуани, 4.162 кг макової соломки,  93 кг – опію, а також амфетамінів, метамфетамінів та речовин групи екстазі – 62, 5 кг.   

 Переконаний, що наведені конкретні приклади із судової практики та статистичні дані не можуть не хвилювати,  а багатьох читачів  змусять серйозно замислитись над  своїми вчинками, переконають, що закон дає досить принципову оцінку тим, хто вдається до будь-яких порушень антинаркотичного законодавства України.

                                                                         Записав Володимир Драюк