flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Юрій Гончарук: «Розміри судового збору змінились»

02 листопада 2011, 12:55

                            Розміри судового збору змінились

1 листопада цього року  набрав чинності Закон України «Про судовий збір». Про основні новації  даного законодавчого акту розповідає  начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернівецькій області Юрій Гончарук.

     - Найсуттєвіша особливість Закону України «Про судовий збір» від 8 липня п.р. у тому, що тепер ставки судового збору, що мають сплачуватись фізичними та юридичними особам за подання  до  суду   позовної   заяви,  апеляційної чи касаційної скарг на судові  рішення,  а також за видачу судами громадянам відповідних документів, співвідносяться не з розміром неоподаткованого мінімуму доходів громадян, як це було раніше, а з розміром мінімальної  заробітної  плати, визначеної на 1 січня календарного року,  у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

        До кінця цього календарного року розмір судового збору обраховуватимуться із суми 941 гривня, оскільки  на 1 січня  2011 року саме такою була мінімальна заробітна плата  в Україні.  А з 1 січня 2012 року вона зросте до 1004 гривні, отож  розмір судового збору зміниться. 

      -  І які  ж ставки судового збору визначені на сьогодні?

     -   Із 1 листопада  до 31 грудня цього року у відповідності до зазначеного Закону України розміри судового збору встановлені такі:

       - за  спрямування до суду позовної заяви майнового характеру позивач має сплатити 1%  від  ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати і не більше 3 мінімальних заробітних плат – тобто відповідно від 188 до 2823 гривень;

      - за подачу позовної заяви немайнового характеру – 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 94 гривні.

      Таку ж суму тепер має сплатити громадянин, який ініціює до суду позовну заяву про розірвання шлюбу; за подання заяви у справах окремого провадження, про перегляд заочного рішення тощо.

      Зрештою, щоб не втомлювати читача арифметичними цифрами, - раджу зайти на офіційний сайт Територіального управління ДСА України у Чернівецькій області (електронна адреса:  www.dsacv.org) і у рубриці «Новини» знайти повну версію «Нових ставок судового збору з 1 листопада 2011 року».

           Але ще раз підкреслюю, що окреслений розмір  судового збору буде  дійсним тільки до кінця поточного року, а з 1 січня 2012 року він, без сумніву, зміниться. Наше управління ретельно відслідковує ці процеси. І на початку наступного року  про ці зміни ми обов’язково повідомимо громадян через  засоби  масової інформації. Окрім того,  про діючу систему сплати судового збору позивач може знайти на інформаційних стендах, які розміщені у приміщеннях кожного із чотирнадцяти  місцевих судів Буковини.  

      - Таким чином ставки судового збору зросли. Чи не стане це причиною відсутності  можливості звернутись у суд із позовною заявою сивочолому пенсіонеру, для прикладу, чи одинокій бабусі, у якої пенсії вистачає тільки на оплату комунальних коштів та сухарі?           

      - Це абсолютно виключено. І, перш за все, тому, що  Закон України «Про судовий збір» передбачає суттєві пільги щодо сплати судового збору для найбільш незахищених верств населення, передбачає  можливість спрямування до суду певної категорії заяв абсолютно безкоштовно. Зокрема,  збір не сплачується за подання:

    - заяви  про  розірвання  шлюбу   з   особою,  в установленому    законом    порядку   визнаною   безвісти   відсутньою,  або з особою,  засудженою до  позбавлення  волі  на строк не менш як три роки;

    - заяви  про встановлення факту каліцтва, про  встановлення  факту смерті особи,  яка пропала  безвісти, та цілої низки інших заяв.

        Окрім того, даний Закон  повністю звільняє від сплати судового збору позивачів за  спрямування до суду позовів:

-         про стягнення заробітної  плати та аліментів на утримання дітей;

-         про поновлення на роботі;

-         про відшкодування  матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення злочину тощо.

     Окрім того,  Закон від сплати судового збору звільняє інвалідів   Великої   Вітчизняної  війни  та  сім'ї  воїнів  (у тому числі - партизанів),  які загинули чи пропали безвісти,   інвалідів    I    та    II   груп,   громадян,  які віднесені  до  1  та  2  категорій  постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи тощо.

      Більше того, даний нормативний акт передбачає,  що певний суд, враховуючи майновий стан позивача,  може своєю  ухвалою  відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк або ж за певних обставин зменшити розмір судового збору, чи повністю звільнити  громадянина  від сплати збору при спрямуванні до суду позовної заяви.

     Тож, як бачите, Закон України «Про судовий збір» досить демократичний і забезпечує можливість кожного громадянина – і бізнесмена чи приватного підприємця, які мають досить пристойні заробітні плати,  і студента, який, як правило, живе лише на одну стипендію, і пенсіонера будь-якого віку, і одиноку бабусю чи дідуся з мінімальною пенсією - звернутись, якщо на це є необхідні підстави, із позовною заявою до суду, спрямувати для подальшого розгляду апеляційну чи касаційну скаргу, або ж витребувати у суді необхідний для  них документ.

    - І на завершення нашої, Юрію Георгійовичу, розмови, кілька слів про саму процедуру сплати судового збору.

     - Судовий збір сплачується  за  місцем  розгляду  справи. При цьому існує два варіанти. Перший -  визначена сума за подання тієї чи іншої заяви  перераховується   у   безготівковій  формі  через банківську установу. Варіант другий – громадянин йде у будь-який банк чи відділення зв’язку з певною сумою коштів і перераховує визначену суму на конкретний рахунок. І в обох випадках  йде знову у суд і засвідчує сплату судового збору відповідним банківським документом чи квитанцією. Наголошую, що ні за яких обставин грошові кошти за судовий збір не передаються заявником із рук в руки працівнику апарату суду чи бухгалтерії. Подібні спроби ми розцінюємо як грубе порушення зазначеного Закону України «Про судовий збір». А закон, як мудро мовить народна мудрість, хоча й суворий, але це закон!

         - Спасибі за розмову !