flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Людмила Біленька: «Формальні гарантії суддів»

05 жовтня 2014, 08:53

Людмила Біленька: «Формальні гарантії суддів»

Нещодавно на засіданні Ради суддів України обговорювались питання щодо недотримання конституційних гарантій незалежності суддів.

Наголошувалось, що гарантії незалежності та недоторканності суддів як носіїв судової влади та самостійності судів як судових органів встановлені Конституцією та законами України. Незалежність судів визначено в Україні як конституційний принцип організації та функціонування судів з метою забезпечення права осіб на судовий захист.        

Разом із тим реалізація норм зазначених законів в Україні належним чином не забезпечується. Зокрема, у Ради суддів викликає занепокоєння стан дотримання вимог закону щодо складення присяги вперше обраними суддями.

Так, відповідно до ч.1 ст.55 закону «Про судоустрій і статус суддів» особа, вперше призначена на посаду судді, набуває повноважень судді після складення присяги судді. У ч.2 ст.55 вказаного закону зазначено, що суддя складає присягу під час урочистої церемонії у присутності Президента України.

Тобто, для здійснення судочинства у порядку, встановленому процесуальним законом, особі, вперше призначеній на посаду судді, необхідно скласти присягу судді.

У той же час на сьогодні кількість суддів місцевих загальних судів, які не склали присяги, але зараховані до штату судів, становить 280 осіб (серед них 4 судді місцевих загальних судів Чернівецької області).

Такі судді тривалий час позбавлені права здійснювати правосуддя, що негативно впливає на строки розгляду справ у конкретних судах та, врешті-решт, негативно впливає на захист прав громадян України.

Викликає занепокоєння і стан дотримання вимог закону щодо обрання суддів безстроково, строк повноважень яких закінчився, та звільнення у відставку суддів, які досягли 65-річного віку.

Так, ч.2 ст.74 закону «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що суддя, 5-річний строк повноважень якого закінчився, за його заявою має бути рекомендований Вищою кваліфікаційною комісією суддів для обрання його Верховною Радою на посаду судді безстроково, якщо відсутні визначені законом обставини, що перешкоджають цьому.

Загальна кількість суддів місцевих загальних судів, у яких закінчився 5-річний термін повноважень та які не обрані на посади суддів безстроково, становить 192 судді (серед них - 4 судді нашого краю).

Крім того, ч.1 ст.102 закону «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що суддя звільняється з посади за віком з наступного дня після досягнення ним шістдесятип’ятиріччя.  Загальна кількість суддів України, які досягли 65-річного віку, становить вже більше 100 (із них 3 суддів місцевих загальних судів Чернівецької області). Однак, вони продовжують отримувати суддівську винагороду у судах, в яких обіймають штатну посаду судді, хоча й не мають повноважень щодо здійснення правосуддя.

Зазначені факти, на думку Ради суддів, призводять до дестабілізації діяльності судової влади, руйнують сподівання суспільства на ефективність діяльності судових органів. У підсумку такі явища становлять загрозу утвердженню в Україні принципу верховенства права, підривають основи правопорядку у державі, завдають непоправної шкоди авторитету України на міжнародній арені як держави, яка здатна дотримуватися положень законів.

РСУ вважає, що такий стан недотримання конституційних гарантій незалежності суддів є неприпустимим та потребує вжиття негайних кардинальних заходів реагування, а також запровадження превентивних механізмів з метою недопущення аналогічних випадків у подальшому.

                                                                                       Л. Біленька, ТУ ДСАУ