flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Наталія Танасійчук: «Ви вирішили звернутись у суд»…

24 листопада 2014, 08:57

 

Наталія Танасійчук: «Ви вирішили звернутись у суд»…

         Звернення до суду – конституційна норма та гарантія кожного громадянина (фізичної чи юридичної особи) України. Причому, за певних обставин кожен із нас може самостійно, без допомоги кваліфікованих юристів, укласти позовну заяву. Варто лише дотримуватись певних вимог та правил…  

Для ініціювання цивільної справи, особа подає до суду першої інстанції  позов у вигляді позовної заяви, зміст якої має відображати звернену до судової інстанції вимогу про здійснення певних дій, пов’язаних із застосуванням конкретних способів захисту порушеного чи невизнаного права.

Позовна заява має бути у письмовому вигляді, підготовлена як від руки так і надрукована. Причому, приймати у суді позовні заяви, що не були надрукованими, є незаконною вимогою.

Позовна заява має складатись із таких обов’язкових компонентів:

- Найменування суду, до якого подається заява, що зазначається у правому верхньому куті документа. Назва суду має бути вказана повністю. Наприклад: Путильський районний суд Чернівецької області. Після назви суду слід вказати його юридичну адресу.

- Ім’я, найменування сторін спору  (позивача та відповідача), третіх осіб, їх представників, а також їх місце проживання (місцезнаходження)  вказуються теж у правому верхньому куті документу одразу після найменування суду.

- Зміст позовних вимог, котрий має чітко формулювати  звернену до суду вимогу про здійснення певних дій, пов’язаних із застосуванням конкретних способів захисту порушеного чи невизнаного права. Наприклад: «визнати право власності», «розірвати шлюб», «стягнути аліменти» тощо.

- Ціну позову, яка зазначається теж у правій частині документу після зазначення сторін спору щодо вимог майнового характеру, якщо такі у позові існують.

- Виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. У цій частині позовної заяви позивач моделює ситуацію, що склалася та спонукала його звернутися до суду, зазначає, у чому конкретно він вбачає порушення свого права чи інтересу та яке відношення  до спору має відповідач та інші учасники процесу. У цій частині слід посилатися на норми закону, якими позивач обґрунтовує  свої позовні вимоги та які регулюють відносини між сторонами з приводу існуючого спору.

- Зазначення доказів що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення  від доказування. Тобто, кожна обставина, що викладена у  позовній заяві, має бути підтверджена доказами, наприклад: «із 18.10.2000 року я працював на фабриці», що підтверджується записом №10  від 18.10.2000 року у належній мені трудовій книжці (копія додається).

Звільненими від доказування вважаються ті обставини, що є загальновідомими; ті, що встановлені в інших судових рішеннях, що набрали законної сили; обставини, що визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі; вироки у кримінальних провадженнях та постанови у справах про адміністративні правопорушення, що набрали законної сили про цивільно–правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце  ці дії та чи вчинені вони цією особою тощо.

- Перелік документів, що додаються до позовної заяви. До позовної заяви додаються письмові докази у кількості учасників процесу та для суду, як власне, і примірники позовних заяв; платіжні документи про сплату судового збору, якщо особа, яка подає заяву у відповідності до ЗУ «Про судовий збір» не звільнена від сплати судового збору; у тому випадку, коли заяву підписує представник,  додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження. У заяві обов’язково вказується дата  її подання.

         Таким чином, кожен громадянин може самостійно оформити позов до суду. І не обов’язково при цьому користуватися послугами фахівця– правознавця. Варто тільки правильно, виходячи із вимог законодавства, оформити позовну заяву. Тим паче, що сьогодні існує багато джерел інформації, звідки безперешкодно можна почерпнути  потрібні для себе  правові знання. Для прикладу, - у мережі Інтернет можна знайти зразок будь –якого нормативно–правового документу, інформаційно–консультативну статтю юристів із питань, що Вас хвилюють. Було б бажання!

                                                   Наталія Танасійчук, Путильський райсуд