Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
1 грудня 2014 р.
Крістіна ТАРАБАС: «АПЕЛЯЦІЙНЕ ОСКАРЖЕННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ»
Апеляція — це одна із форм оскарження судових рішень у цивільних, кримінальних та господарських справах до суду вищої (апеляційної) інстанції, що теж має право переглядати справу. Як і суд першої інстанції, апеляційна інстанція розглядає справу по суті і, провівши власне дослідження доказів, приймає рішення, яке може повністю чи частково змінити рішення нижчого суду.
Таким чином, сторони та інші особи, які беруть участь у цивільних, кримінальних та господарських справах, або ж інші особи, які не брали участі у справі, але суд вирішував питання про їх права та обов’язки, мають право оскаржити рішення суду першої інстанції повністю або частково в апеляційному порядку до апеляційного суду у певному регіоні.
Якщо говорити про апеляційне оскарження рішень у цивільних справах, то варто пам’ятати, що, відповідно до ст. 293 ЦПК (повністю) України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо:
- відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу або скасуванні судового наказу;
- забезпечення позову, а також щодо скасування забезпечення позову;
- повернення заяви позивачеві (заявникові);
- відмови у відкритті провадження у справі чи ухвалити додаткове рішення;
- відкриття провадження у справі з недотриманням правил підсудності;
- передачі справи на розгляд іншому суду;
- відмови поновити або продовжити пропущений процесуальний строк;
- визнання мирової угоди за клопотанням сторін чи визначення розміру судових витрат;
- внесення виправлень у рішення;
- роз’яснення рішення;
- зупинення чи закриття провадження у справі;
- залишення заяви без розгляду чи залишення заяви про перегляд заочного рішення без розгляду;
- відмови у відкритті провадження за нововиявленими обставинами чи видачі дубліката виконавчого листа тощо.
Кілька слів про строки оскарження. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Відповідно до ст. 295 ЦПК України апеляційна скарга подається у письмовій формі та має містити:
1) найменування суду, до якого подається скарга;
2) ім’я (найменування) особи, яка подає скаргу, її місце проживання або місцезнаходження;
3) ім’я (найменування) осіб, які беруть участь у справі, їх місце
проживання або місцезнаходження;
4) рішення або ухвала, що оскаржуються;
5) в чому полягає незаконність і (або) необґрунтованість рішення або ухвали (для прикладу, неповнота встановлення обставин, які мають значення для справи, та (або) неправильність установлення обставин, які мають значення для справи, внаслідок необґрунтованої відмови у прийнятті доказів, неправильного їх дослідження чи оцінки, неподання доказ ів з поважних причин та (або) неправильне визначення відповідно до встановлених судом обставин правовідносин);
6) нові обставини, що підлягають встановленню, докази, які підлягають дослідженню чи оцінці, обґрунтування поважності причин неподання доказів до суду першої інстанції, заперечення проти доказів, використаних судом першої інстанції;
7) клопотання особи, яка подала скаргу;
8) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи. До апеляційної скарги, поданої представником, має бути додана довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо ці документи раніше не подавалися. До апеляційної скарги додаються копії скарги та доданих письмових матеріалі в відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
А тепер про процедурні аспекти оскарження. Апеляційна скарга подається до апеляційному суду тільки (повторюю – тільки) через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Суд першої інстанції на наступний же день після закінчення строку для подання апеляційної скарги має надіслати її разом зі справою до апеляційного суду. Апеляційні скарги, що надійшли після цього, не пізніше наступного робочого дня після їхнього надходження направляються до апеляційного суду.
Зазначу також, що справа розглядається апеляційним судом за правилами, встановленими для розгляду справи судом першої інстанції. Тобто, суддя-доповідач доповідає зміст рішення (ухвали), яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка
рішення (ухвали), встановлюватися обставини і досліджуватися докази. Після доповіді судді-доповідача пояснення дає особа, яка подала апеляційну скаргу. Якщо апеляційні скарги подали обидві сторони – першим дає пояснення позивач. Згодом дають пояснення інші особи, які беруть участь у справі. Закінчивши з’ясування обставин і перевірку їх доказами, апеляційний суд надає особам, які беруть участь у справі, можливість виступити у судових дебатах в такій самій послідовності, в якій вони давали пояснення.
За наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право:
1) постановити ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення рішення без змін;
2) скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення по суті позовних вимог;
3) змінити рішення;
4) постановити ухвалу про скасування рішення суду першої інстанції і закриття провадження у справі або залишення заяви без розгляду.
Отож, шановні, якщо хтось із вас звертався до районного суду із позовною заявою і після її розгляду рахує, що ухвалене рішення не захистило ваших прав чи інтересів, - ви маєте законне право особисто чи за сприяння адвоката оскаржити дане рішення в апеляційному суді нашого краю. При цьому, ще раз повторююсь, через районний суд, в якому розглядалась ваша позовна заява. За аналогією ви можете також оскаржити до апеляційного суду ухвалений районним судом вирок чи інше рішення. Головне – щоб юридично грамотно свою апеляційну скаргу підготувати та своєчасно її в апеляційний суд області відправити.