Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
5 грудня 2014 р.
Лідія ВОЙЦЕХОВИЧ: «КАСАЦІЙНЕ ОСКАРЖЕННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ»
У юриспруденції каса́ція (переклад цього слова із латинської - «скасування») — це перевірка судом третьої інстанції законності та обґрунтованості вироків та рішень суду, що набрали законної сили (тобто уже пройшли стадію оскарження в апеляційних судах). Документ, що ініціює касаційне провадження, називається касаційною скаргою.
Якщо детальніше, то сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, але якщо суд вирішив питання про їх права, свободи чи обов’язки, мають право оскаржити у касаційному порядку:
1) рішення суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку, рішення і ухвали апеляційного суду, ухвалені за результатами апеляційного розгляду;
2) ухвали суду першої інстанції, вказані у пунктах 1, 3, 4, від 13 до 20, від 24 до 29, від 31 до 33 частини першої статті 293 ЦПК України, після їх перегляду в апеляційному порядку і ухвали апеляційного суду, якщо вони перешкоджають подальшому провадженню у справі.
Касаційною інстанцією у цивільних справах є Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Підставами касаційного оскарження є неправильне (на думку заявника) застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Про терміни подачі касаційної скарги. Вона має бути подана впродовж двадцяти днів з дня набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду. У разі пропущення цього строку з причин, визнаних поважними (для прикладу, - хвороба, термінове відрядження тощо), суддя касаційної інстанції за заявою особи, яка подала скаргу, може поновити цей строк.
А тепер про саму процедуру звернення у Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Касаційна скарга подається тільки у письмовій формі і має містити такі компоненти:
1) найменування суду, до якого подається скарга;
2) ім’я (найменування) особи, яка подає скаргу, її місце проживання або місцезнаходження;
3) ім’я (найменування) осіб, які беруть участь у справі, їх місце
проживання або місцезнаходження;
4) рішення (ухвала), що оскаржується;
5 ) у чому (на думку заявника) полягає неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права;
6) клопотання особи, яка подає скаргу;
7) перелік письмових матеріалів, що додаються до скарги.
Касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, повинна бути додана довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника. До касаційної скарги додаються копії скарги та доданих до неї матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, а також копії оскаржуваних рішень (ухвал) судів першої та апеляційної інстанцій.
Касаційна скарга подається безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Відповідно до ст. 336 ЦПК України за наслідками розгляду касаційної скарги на рішення суд касаційної інстанції має право:
1) постановити ухвалу про відхилення касаційної скарги і залишення рішення без змін;
2) постановити ухвалу про повне або часткове скасування рішення і передати справу на новий розгляд до суду першої або апеляційної інстанції;
3) постановити ухвалу про скасування рішення апеляційного суду і залишити в силі судове рішення суду першої інстанції, що було помилково скасоване апеляційним судом;
4) постановити ухвалу про скасування судових рішень і закрити провадження в справі або залишити заяву без розгляду;
5) скасувати судові рішення і ухвалити нове рішення або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.
Варто також знати, що, окрім того, відповідно до ст. 354 ЦПК України сторони та інші особи, які брали участь у справі, мають право в окремих випадках подати заяву про перегляд судових рішень у цивільних справах після їх перегляду в касаційному порядку і до Верховного Суду України.
Що ж це за випадки? Заява про перегляд судових рішень у цивільних справах може бути подана виключно з таких підстав:
1) неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах;
2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом.
Заява про перегляд судових рішень подається протягом трьох місяців з дня ухвалення судового рішення, щодо якого подано заяву про перегляд, або з дня ухвалення судового рішення, на яке здійснюється посилання, на підтвердження підстав, установлених пунктом 1 частини першої статті 355 ЦПК України, якщо воно ухвалено пізніше, але не пізніше одного року з дня ухвалення судового рішення, про перегляд якого подається заява.
Конкретніше про процедуру подачі заяви про перегляд судових рішень. Вона подається тільки у письмовій формі та має містити такі компоненти:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) ім’я (найменування), поштова адреса особи, яка подає заяву, та осіб, які беруть участь у справі, а також їхні номери засобу зв’язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;
3) конкретні різні за змістом судові рішення, в яких має місце неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах;
4) обґрунтування необхідності перегляду судових рішень у зв’язку з ухваленням рішення міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, якщо заява подана на підставі, встановленій пунктом 2 частини першої статті 355 ЦПК України;
5) вимоги особи, яка подає заяву (у разі необхідності – клопотання);
6) а також перелік матеріалів, що додаються.
Заява підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження, та подається до Верховного Суду України через Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
До заяви додаються:
1) копії заяви відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі;
2) копії судових рішень, про перегляд яких подано заяву;
3) копії різних за змістом судових рішень, в яких має місце неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах;
4) копія рішення міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною.
5) документ про сплату судового збору.
За наслідками розгляду справи більшістю голосів від складу суду приймається одна з таких постанов:
1) про повне або часткове задоволення заяви; 2) або ж про відмову в задоволенні заяви.
Ось такий порядок та обов’язкові процедури звернення громадян до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також до Верховного Суду України із касаційними заявами на рішення судів першої інстанції. Ці заяви фізична чи юридична особа може підготувати самостійно чи за сприяння кваліфікованого фахівця-юриста.