Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
АНАТОЛІЙ МАРТИНЮК: «Організація судочинства в Україні
потребує суттєвих вдосконалень
Ще 7 липня 2010 року, як відомо, набрав чинності Закон України «Про судоустрій і статус суддів», який визначив правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя у нашій державі для захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, юридичних осіб та держави на засадах верховенства права.
- У цілому позитивно оцінюючи даний Закон, який визначив систему судів загальної юрисдикції, статус професійного судді, народного засідателя та присяжного, систему та порядок здійснення суддівського самоврядування, встановив систему та загальний порядок забезпечення діяльності судів, а також врегулював цілу низку інших питань судоустрою та статусу суддів, він потребує суттєвих вдосконалень, - зауважує у розмові голова Хотинського районного суду Анатолій Мартинюк. – Зокрема, частина 3 статті 15 цього Закону у судах загальної юрисдикції передбачила функціонування автоматизованої системи документообігу. Це досить прогресивна форма розподілу справ між суддями, оскільки тепер голова суду не переймається проблемами, яким чином і за яким критерієм їх розподіляти. У той же час, на мою думку, вона ще далека до ідеалу. Для прикладу, при розподілі справ програма не забезпечує черговість та рівномірність навантаження на окремого суддю. Відтак, інколи складається ситуація, за якої одному судді система розподіляє на тиждень чи не всі справи, що надійшли до суду, у той же час його колеги не отримують їх взагалі або одну-дві. Вихід із такої ситуації вбачаю у спеціалізації суддів із розгляду окремих категорій справ. Переконаний, що потрібно повернутися до практики, коли, наприклад, справи, пов’язані зі злочинами неповнолітніх (щодо яких є процесуальні відмінності), мають розглядати спеціально визначені для цього судді. У такому разі розподіл справ проводитиметься в автоматизованому режимі тільки між ними.
На сьогодні, на жаль, залишаються не розв’язаними проблеми фінансування судів та створення належних умов праці. Зокрема, приміщення Хотинського районного суду не відповідає стандартам за кількістю робочих кабінетів, зал та приміщень для утримання осіб під вартою.
- Анатолію Омеляновичу, завершився ще один календарний рік…
- Минулоріч кількість розглянутих у Хотинському районному суді кримінальних справ – на рівні минулих років. Однак, викликає занепокоєння зростання кількості злочинів проти особи, крадіжок, протиправних вчинків неповнолітніх. Дещо менше, ніж у 2010 році, розглянуто цивільних справ. Це обумовлено тим, що значна їх кількість віднесена до компетенції адміністративного судочинства. Чимало справ, що розглядаються в цивільному судочинстві, − це справи про розлучення, стягнення аліментів, визнання права власності на спадкове майно, позови банків про стягнення заборгованості. Розглянуто значну кількість позовів у порядку адміністративного судочинства. Це обумовлено тим, що виконавчою владою впродовж багатьох років не розв’язувалася проблема проведення соціальних виплат у повному обсязі. Завдяки добре налагодженій праці співробітників суду, у цих справах не допущено тяганини. Усі прийняті судом рішення стали предметом розгляду вищестоящими судами. Із покладенням на співробітників Державтоінспекції обов’язків призначати покарання за адміністративні правопорушення на місці їх вчинення, кількість цієї категорії справ у суді значно зменшилась. У той же час, ще багато справ про керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння, створення аварійної ситуації, про дрібне хуліганство, насильство в сім’ї, появу в нетверезому стані у громадських місцях тощо.
- Хоча б кілька слів про Ваших колег…
- Характеризуючи діяльність колективу як позитивну, переконаний, що судді та апарат суду працюють злагоджено, оперативно та сумлінно. Навіть у ситуації, коли співробітники апарату, вперше призначені на посаду, отримують мізерну зарплату. У нас чітко налагоджена робота апарату суду із людьми, відкритий доступ до інформації, значна увага приділяється підвищенню рівня правової культури населення, взаємоповаги у суді. У цьому могли переконатись ті громадяни, котрі звертались до нас з тієї чи іншої причини. Це стосується роботи щодо надання інформації та організації судових засідань, щодо відправлення правосуддя та якості судочинства. Сподіваюсь також, що у зв’язку з прийняттям Закону "Про судовий збір" матеріально-технічний стан судів покращиться, адже, як нам обіцяють, левова частка цих надходжень буде спрямована саме на ці цілі, а також на підвищення заробітних плат помічникам та секретарям судів. І це питання є актуальним, бо, наприклад, помічником судді може працювати лише людина, яка має вищу юридичну освіту, певні знання та досвід. Вимоги до роботи цієї категорії працівників суду жорсткі, а їхня зарплата складає тисячу гривень, таку ж отримує і прибиральниця суду. Цим людям (секретарі, помічники суддів), потрібно вклонитися у ноги і сказати їм велике спасибі за те, що своєю самовідданою працею забезпечують дієвість судовій системи. Таким чином, у судочинстві України на сьогодні є багато позитивних аспектів, але, на жаль, ще мають місце й певні недопрацювання, які потребують суттєвих вдосконалень.
- Спасибі за розмову!
Записала Олеся Гуменюк