Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЮРІЙ ГОНЧАРУК: «На рівні вимог сьогодення»
Державна судова адміністрація України (далі – ДСА України) у вересні цього року урочисто відзначатиме 10-річчя з часу свого створення. Цій події буде присвячено цілу низку найрізноманітніших заходів, зокрема, у центральному апараті та на місцях пройдуть урочисті засідання, вшанування ветеранів та кращих із кращих співробітників, міжнародна конференція та презентація ювілейної книги про діяльність ДСА, буде також зорганізовано цикл публікацій у друкованих засобах масової інформації, програм та матеріалів на радіо і телебаченні. До цієї всеукраїнської компанії прилучається і наш часопис.
Функціонування Державної судової адміністрації України пов’язано, перш за все, із прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про судоустрій України» від 7 лютого 2002 року, який визначав її як центральний орган виконавчої влади, що здійснює організаційне забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції (окрім Конституційного Суду України, Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів), а також інших органів та установ судової системи. Центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом – ДСА України – було створено у відповідності до Указу Президента України № 780/2002 від 29 серпня 2002, який також чітко окреслював обов'язки організаційного забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції, тобто реалізацію заходів фінансового, матеріально-технічного, кадрового, інформаційного та організаційно-технічного характеру, спрямованих на створення необхідних умов для повного й незалежного здійснення правосуддя. А для оперативної та безпосередньої реалізації цих завдань на місцях цей нормативний акт передбачав утворення у регіонах - в АРК та областях, містах Києві та Севастополі - територіальних управлінь ДСА України.
Дещо згодом – 7 липня 2010 року – Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про судоустрій і статус суддів», у статтях 142 – 145 якого задекларовано статус і повноваження Державної судової адміністрації України та її територіальних управлінь.
Таким чином, наше ТУ ДСА України в області розпочало свою роботу у грудні 2002 року, тобто десять років тому.
Якщо в цілому, то у відповідності до зазначених нормативних актів, основними завданнями нашого територіального управління є створення належних умов діяльності місцевих (районних) судів, організації їхньої роботи, фінансового, матеріально-технічного, інформаційного, правового, а також кадрового забезпечення.
А якщо конкретніше, то ми забезпечуємо належні умови діяльності 14-ти районних судів Буковини та регіонального відділення Школи суддів України, необхідні умови для підвищення кваліфікації суддів та працівників апаратів судів, комп'ютеризацію судів для здійснення судочинства, діловодства, інформаційно-нормативного забезпечення судової діяльності та забезпечення функціонування автоматизованої системи документообігу в судах; забезпечуємо суди необхідними технічними засобами фіксування судового процесу, організовуємо роботу з ведення судової статистики, діловодства та архіву; з метою вдосконалення організаційного забезпечення діяльності судів взаємодіємо з обласними та районними органами влади, трудовими колективами та установами; організовуємо діяльність служби судових розпорядників тощо.
Спектр напрямків роботи, як бачите, досить широкий, та й роботи щоденної вистачає.
Звичайно ж, про ефективність нашої діяльності доцільніше б було довідатись у керівників місцевих судів, самих суддів та працівників апаратів судів, або ж у громадян, які звертаються у судові органи за захистом своїх конституційних прав та свобод.
Але якщо про наші напрацювання коротко, то варто зазначити, що на сьогодні практично знято проблему і врегульовано механізми фінансування поточних видатків на безпосереднє здійснення судочинства, у кожному із судів проведено капітальні чи поточні ремонти, значно розширено виробничі площі (зали засідань, кабінети суддів та провідних фахівців, кімнати для представників прокуратури та адвокатури). Кожний суддя забезпечений мантією, нагрудним знаком та посвідченням, необхідною нормативною базою та літературою.
Достатньої уваги останнім часом приділяємо питанням забезпечення пропускного режиму у суди та безпеці учасників судових процесів, санаторно-курортного лікування суддів, оперативно вирішуємо ряд інших соціальних питань.
На мій погляд, певних результатів досягнуто в інформатизації судів: у місцеві суди поставлено комп’ютерну техніку, що забезпечило їх підключення до єдиної комп’ютерної мережі, тиражувальну техніку та засоби технічної фіксації судових процесів, в усіх судах встановлено комп’ютерну систему законодавства «Ліга», що дає можливість систематично відстежувати зміни до чинного законодавства тощо.
Зрештою, у наступних публікаціях ми будемо детальніше розповідати і про наші напрацювання та здобутки, і про проблеми, над якими працювали і продовжуємо працювати, щоби наші суди відправляли судочинство на рівні європейських та світових стандартів.
Юрій Гончарук,
начальник територіального управління
ДСА України у Чернівецькій області