flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ЮРІЙ ГОНЧАРУК: « Ще один суттєвий крок на шляху до європейських стандартів»

15 червня 2012, 11:39


ЮРІЙ ГОНЧАРУК: «  Ще один суттєвий крок на шляху до європейських стандартів»

           Районні) суди Буковини першими в Україні розпочали працювати на сучасних і вкрай необхідних для якісного відправлення судочинства комп’ютерних системних комплексах.

          Детальніше про це редакція нашого часопису попросила розповісти начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернівецькій області Юрія Гончарука.

 

    - Спершу маленький екскурс в історію. Перші комп’ютери у судах нашого краю з’явились наприкінці 2002 – на початку 2003 років. Правда, практично всі вони були або ж особистою власністю суддів чи працівників апаратів, тобто  придбані за їх власні кошти, або ж  спонсорські -  передані для подальшого користування органами місцевої влади,  трудовими колективами чи фізичними особами. І майже всі вони були не першої, як кажуть, «молодості» -  уже із давно відпрацьованим ресурсом, «латані» та «перелатані». Зрештою, і відремонтувати їх ми не мали реальної можливості, оскільки на той час не було ні коштів, ні потрібних спеціалістів.

      Та з часом ситуація у судах у даному аспекті поступово почала поступово, але впевнено вирівнюватись. Уже  у другій половині 2003, а згодом і в подальші роки із ДСА України або ж надходили кошти для придбання для потреб судів Буковини комп’ютерів та комплектуючих для них, або ж ця техніка поставлялась уже заздалегідь закуплена у централізованому порядку у Києві.

      Особливо «урожайним» став 2008 рік, який ДСА України був проголошений роком комп’ютеризації судових інституцій держави. Тільки тоді на Буковину для забезпечення місцевих судів було поставлено 147 комп’ютерів, 78 принтерів, 38 ксероксів, 14 серверів та 54 технічних засобів фіксації судових процесів. Саме тоді уже наші фахівці у судах впровадили  комп’ютерну підсистему «Судова статистика» та програму «Паром», завдяки якій із місць почали надсилатися матеріали до Єдиного державного реєстру судових рішень, розпочалося виготовлення ключів електронного цифрового підпису. У кожному  суді краю було встановлено локальні комп’ютерні мережі із підключенням їх до мережі Інтернет, а також системи проведення комп’ютерного фіксування судових процесів. Окрім того, і у нас в управлінні, і  на місцях  у штатний розпис працівників апаратів судів були введені посади фахівців з інформаційного забезпечення, які мали відповідну фахову підготовку, вміння  та можливість налагодити роботу, замінити той чи інший блок, або ж  провести необхідний «дрібний» ремонт комп’ютерів чи іншої оргтехніки.

       Іншими словами, станом на 1 січня п.р. місцеві (районні) суди Буковини за безпосереднього сприяння ДСА України   комп’ютерною та іншою оргтехнікою були  забезпечені відсотків на 85-90. Тобто, мінімальна їх кількість уже була і судді та помічники суддів, інші працівники апаратів могли працювати самостійно та відокремлено один від одного. Можливо, окремим «апаратам» було по 5-6 років, але усі вони надійно слугували правосуддю і забезпечували безперебійний процес прийому, реєстрації адміністративних матеріалів, позовних заяв та кримінальних справ, що надходять у той чи інший суд, їх розподіл між суддями, ведення та виготовлення протоколів судових засідань тощо. Можна з упевненістю сказати, що завдяки цьому значно покращилась якість виконавчої діяльності канцелярій та архівів судів, стала більш продуктивною робота керівників апаратів судів, секретарів судів та судових засідань, судових розпорядників та консультантів судів з різних напрямків. І тут несподіваний та досить приємний телефонний дзвінок із ДСА України про реалізацію у життя Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи щодо Буковини…

     - Ось саме про це, будь ласка,  детальніше..        

     - Варто віддати належне зусиллям  ДСА України налагоджувати взаємодію з іншими міжнародними організаціями та фондами, тісно співпрацювати з  світовим  співтовариством для вивчення та запровадження на теренах нашої держави форм та методів роботи  судових інституцій, залучати їх кошти для зміцнення та покращення організаційно-технічного забезпечення судів України, особливо судів першої інстанції, на долю яких випадає чи не найсуттєвіший об’єм роботи. У цьому плані у ДСА України чимало позитивних напрацювань з США та Канадою, з багатьма країнами  Європи, у яких рівень судочинства надзвичайно високий, і в яких є чого повчитися і запозичити. А тривала співпраця з Європейським Союзом та Радою Європи у рамках програми «Прозорість та ефективність судової системи України» нещодавно вилилась у підписання спільного Договору про придбання обладнання та програмного забезпечення для регіональної комп’ютеризації судів Чернівецької області.

      Чому на такому високому рівні прийнято рішення саме про комплектування місцевих (районних) судів Буковини? Особисто для мене це велика загадка, хоча можу це рішення пояснити кількома обставинами. Цілком можливо, що нашу область обрано для проведення так званого «пілотного проекту», оскільки фахівці Європейського Союзу та Ради Європи, поставивши техніку, хочуть переконатися, що в Україні її технічно-грамотно встановлять та будуть раціонально використовувати. Можливо тому, що у ДСА України знають про високий рівень підготовки наших інженерно-технічних працівників і переконані в тому, що за місяць-два ми забезпечимо розміщення та налаштування нової техніки у всіх чотирнадцяти місцевих судах області. А можливо й тому, що у нас налагоджений чіткий облік усього комп’ютерного «господарства»,  реально та безперебійно функціонують канали поповнення комплектуючих частин, що до сучасної техніки в управлінні та на місцях ставляться як до своєрідних святинь. Тобто, причин прийняття саме такого рішення на надзвичайно високому рівні може бути безліч, хоча я схиляюсь до їх комплексного врахування.

     Але так чи інакше, але даний Договір було узгоджено та підписано, а  техніку поставлено. Зокрема, надійшов 371 комп’ютерний комплект найновішого покоління із  багатопрофільними пристроями та серверами загальною вартістю 656000 євро.  Ми добрих два місяці працювали, щоб цю техніку у судах розмістити, налаштувати та освоїти. І тепер судді, зрештою, як і  весь персонал судів, на ній успішно працюють та  висловлюють щиру подяку Європейському Союзу, Раді Європи та ДСА України за  реальну підтримку та суттєву допомогу.

     Ось таким чином  місцеві (районні) суди Буковини зробили ще один суттєвий крок  на шляху до судочинства за європейськими стандартами.   Сподіваємось також, що поступово аналогічні  комп’ютерні комплекти у рамках програми «Прозорість та ефективність судової системи України» надійдуть і в інші регіони України.