flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Тюфтій П.: «ЗВИНУВАЧУВАНИЙ (ПІДСУДНИЙ): ЙОГО ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ»

03 квітня 2015, 09:40

 

Тюфтій П.: «ЗВИНУВАЧУВАНИЙ (ПІДСУДНИЙ): ЙОГО ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ»

Досить часто у практичній діяльності доводиться зустрічати ситуації, коли особа, яка небезпідставно звинувачується у протиправних діях, або ж не знає своїх прав, або ж не використовує наданого їй Конституцією України та чинним законодавством нашої держави права на захист.

Перш за все, варто зауважити, що обвинувачений це особа, щодо якої в установленому законом порядку на стадії досудового слідства  винесено постанову про притягнення її до відповідальності, як обвинуваченого.  
           Причому, обвинувачений  не вважається винним, допоки його винність не буде доведена у передбаченому законом порядку та встановлена вироком суду, що набрав законної сили. 

А тепер про права обвинуваченого.

1. Дана особа має право знати, у чому її збвинувачують. 

          2. Обвинувачений має право давати покази або ж відмовитися їх

да­вати та відповідати на запитання слідчого, адже, у відповідності до ст. 63 Кон­ституції України, ніхто не може примушуватись давати показання відносно самого себе і не несе відповідальності за відмову від да­вання показань стосовно самого себе.  А погодившись на давання показань, обвинувачений має знати, що його покази можуть бути використані для доказування його винуватості. 

3. Завжди варто пам’ятати, що обвинувачений може мати захисника та побачення з ним до першого допиту. Адвокат допускається до участі у процесі на будь-яких його стадіях. У якості захисників допускаються фахівці у галузі права (тобто особи з юридичною освітою), які за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням, а також особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю в Україні.
      4. Кілька слів про право обвинуваченого подавати докази. Він може безпосе­редньо передавати особі, у провадженні якої перебуває справа, речові докази, що є в його розпорядженні. Для прикладу,  сліди злочину, матеріали відеозапису, звукозапису, кінозйомки, фотознімки, інші матеріали    технічного  документування   своєї   діяльності, комп'ютерні дискети, факси, телетайпограми, а також письмові до­кументи та інші докази. 
       5. Окрім того, обвинувачений має право заявляти певні клопотання.
 Письмові або усні клопотання обвинуваченого приймаються до розгляду та підля­гають перевірці у строк не більше доби.

       6.  Обвинувачений має право заявляти відводи. Тобто, заявити відвід слідчому, особі, яка провадить дізнання, прокурору, а у ході судового розгляду матеріалів - судді, присяжному засідателю, захиснику та секретарю су­дового засідання, якщо за будь-якими обставинами вони будуть зацікавленими в результаті справи.

         7. Обвинувачений має право подавати й скарги певного змісту. Дії слідчого оскаржуються прокурору, а в окремих випадках — до суду. Постанова про закриття справи оскаржується прокурору впродовж семи днів з дня отримання письмового повідомлення або копії постанови про закриття справи. Поряд з цим рішення як слідчого, так і про­курора може бути оскаржене обвинуваченим до суду. 
        8. Варто також пам’ятати, що обвинувачений має право на ознайомлення з матеріалами справи.  Як особисто, так і з допомо­гою захисника. При цьому час для ознайомлення зі справою не обмежується, окрім випадків, коли обвинувачений явно нама­гається цим шляхом затягувати закінчення розслідування. 

         9. Нагадаємо також, що обвинувачений має право брати участь у розгляді справи у суді.  Після закінчення досудового слідства обвинуваченому вручається копія обвинувального висновку не пізніше як за три доби до дня розгляду справи в суді. 

Розгляд справи у суді першої інстанції проходить за участю підсудного. За відсутності підсудного розгляд справи допускається лише в тому разі, якщо він перебуває за межами держави і ухиляється від з'явлення до суду або просить розглянути справу, за якою не передбачається покарання у вигляді позбавлення волі, за його відсутності.

        Беручи участь у розгляді справи в суді, обвинувачений (підсуд­ний) має право:

- просити про оголошення доказів, що є у справі, а суд зобов'язаний це прохання задовольнити;

- ставити запитання іншим підсудним, свідкам, потерпілому, експер­ту, спеціалісту, перекладачу, цивільному позивачу та цивільному 

відповідачу;

- брати участь у судових дебатах сторін;

- звертатися до суду з останнім словом.

       10. І на завершення –про право обвинуваченого на забезпечення його безпеки у відповідності до Закону України "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві".

        Окрім того, обвинуваченому слід пам’ятати й про передбачені законом певні свої  обов’язки.

Зокрема,  обвинувачений зобов'язаний:

-                          з'являтися за викликом особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора, суду (при цьому, у разі нез'явлення - щодо нього можуть бути застосовані встановлені законом примусові заходи — привід, запобіжний захід),

-                           не перешкоджати вста­новленню істини незаконними засобами.

-                          Обвинувачений має виконувати вимоги слідчого щодо проведення огляду, надання зразків для порівняльного дослідження, участі в огляді та відтво­ренні обстановки й обставин події;

-                          дотримуватися порядку у су­довому засіданні. 

 

 Таким чином дотримання всіх прав і обов'язків обвинуваченого у відповідності із Кримінально-процесуальним кодексом України необхідні для забезпечення права на захист, встановлення істини та винесення по матеріалах кримінального провадження справедливого вироку.

                                                                                     П.Тюфтій, ТУ ДСАУ