04.10.2010
«ЗНАТИ ПРАВО, СЛУЖИТИ ПРАВУ ТА ЗАХИЩАТИ ПРАВО», -
під таким красномовним гаслом у нашому краї живуть та працюють майже п”ятсот суддів та працівників апаратів судів, які, як і представники прокуратур, органів внутрішніх справ, системи виконання покарань, адвокати та нотаріуси ось уже тринадцятий раз за час незалежності завтра урочисто відзначають своє професійне свято – День юриста.
Працювати у судових інституціях, зрештою, як й в інших правоохоронних органах водночас і почесно, і відповідально. Почесно, бо судді та працівники силових структур щодень докладають максимум спеціальних знань, фізичних та духовних сил та неабиякого вміння, щоби служити людям, суспільству та державі, відстоюють та захищають конституційні права, свободи та інтереси громадян, утверджують торжество його величності Закону, скоординовують думки, помисли та дії громадян у чітко окреслені рамки правового поля.
А відповідально, оскільки кожен день вони перебувають на передньому краї боротьби зі злом, діють у складних, а досить часто й екстремальних ситуаціях, віч-на-віч зустрічаються з небезпекою і знаходять у собі волю, мужність та сили, щоб вийти у цьому двобої переможцем, щоб нейтралізувати дії зловмисника, який посягнув на чуже життя чи майно, викрити його у скоєному і правовими засобами відновити справедливість, адекватно покарати тих, хто чинить беззаконня, хто намагається жити результатами чужої праці.
Звичайно ж, у представника кожної із юридичних професій своя спеціалізація, методи та засоби застосування правових норм. І можна чимало говорити про загальні та специфічні особливості роботи адвоката та правоохоронця, нотаріуса та юридичного консультанта підприємства. Та подальша мова у матеріалі йтиме, із зрозумілих причин, про представників Феміди, тобто про суддів та працівників апаратів місцевих судів України в цілому та Буковини зокрема. Це люди особливого, як кажуть, «ґатунку», оскільки кожен із них (а у місцевих судах нашого краю працює 72 судді та майже 300 працівників апаратів судів) володіє енциклопедичними, фундаментальними знаннями. І не лише у галузі цивільного, кримінального, адміністративного чи житлового права, але й добре орієнтується у питаннях, для прикладу, будівельних робіт та транспорту, медицини та навіть виборчого процесу, володіє навиками психолога та оратора, фінансиста та керівника, знаходить спільну мову із старенькою бабусею із найглухішого гірського хутора та з політиком, із неповнолітнім та дорослим злочинцем.
А ще мантієносці нашого регіону володіють даром навіть на відстані відрізняти щире каяття людини від уявного, правду від неправди, хитрість та підлість від чесності та порядності, відкритість душі відвертої людини від ретельно приховану за сімома замками жорстокість, жадібність та пристрасть до легких «хлібів».
Притаманна суддям Буковини і принциповість та виваженість у прийнятті кінцевих рішень. Адже так, погодьтесь, важливо знайти виправдання у діях людини, яка випадково «спіткнулась» на прямій дорозі, зрозуміти і повірити, що його вчинок був збігом обставин. І не прийняти на віру каяття зі сльозами на очах у ситуаціях, коли особа, в «активі» якої не одна судимість, коли матеріали кримінальної чи адміністративної справи «тяжіють» серією тяжких порушень чи злочинів, намагається «зіштовхнути» свою провину на когось, коли свої вчинки пояснює збігом обставин. І так особливо важливо винести справедливий вердикт по справі, адже в окремих випадках гуманніше звільнити від покарання зловмисника, провина якого не доведена, аніж відправити за колючий дріт людину, яка до даного протиправного вчинку не має ніяковісінького відношення.
А ще представникам судової влади краю притаманні гуманність, адже їм щодень доводиться спрямовувати зусилля на забезпечення прав і свобод людини:створювати організаційні умови для їх реалізації; забезпечувати охорону та відновлювати порушення прав і свобод.
Судді Буковини водночас і творчі люди, оскільки їх професія пов'язана із вирішенням нестандартних юридичних ситуацій. При цьому їх творчі задатки не виходять за межі чітко регламентованих правових норм. І це вимагає від кожного з них ще більшого мистецтва щодо розв'язання юридичних проблем. А ще робота наших суддів та працівників апаратів судів є виключно відповідальною, оскільки завжди пов'язана з долею людей (як потерпілих, так й зловмисників, як позивачів, так й відповідачів). І помилки у прийнятті щодо них рішень неприпустимі.
Щодень у місцеві суди Буковини із своїми проблемами, горем та бідою звертаються сотні наших земляків. І судді та працівники апаратів судів кожного із них намагаються уважно вислухати та заспокоїти, допомогти грамотно та згідно із вимогами чинного законодавства оформити позовні документи, визначити дату їх розгляду по суті. Ось тут у нагоді нашим колегам і прислуговуються витримка та уважність, повага до кожного відвідувача та почуття співпереживання з чужим болем чи проблемою.
Сьогодні з нагоди професійного свята юристів я з гордість можу назвати десятки наших кращих із кращих суддів місцевих судів, нашу гордість та зразок для наслідування. Та особливу подяку та шану напередодні свята хочу скласти ветеранам місцевих судів Буковини, які вірою та правдою, чесно та самовіддано віддали правосуддю понад чверть століття – Василю Івановичу Олексюку, Тетяні Михайлівній Грицаєвій, Нінель Володимирівній Гайдамаченко, Василь Петрович Кубляк та Леоніду Яковичу Когуту. Вони й сьогодні, перебуваючи на заслуженому відпочинку, не забувають рідні колективи, виступають у якості консультантів у особливо складних справах, проводять із молодими суддями та працівниками апаратів майстер-класи у підготовці окремих процесуальних та узагальнюючих документів, виховують у молодої зміни мантієносців почуття відповідальності за доручену справу, повагу до своєї професії та рідної Вітчизни.
Переконаний, що сьогодні варто зупинитись й на інших аспектах нашої діяльності. Відомо, що судове відомство країни сьогодні всю свою багатогранну роботу скоординовує у рамках нещодавно оприлюдненого Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (прийнятий Верховною Радою і підписаний Президентом України 27 липня 2010 р.). Цей Закон, без сумніву, стане дійовим знаряддям підвищення правового рівня у нашій державі. У ньому чітко окреслені правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя з метою захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, юридичних осіб та інтересів держави на засадах верховенства права, визначено систему судів загальної юрисдикції, статус професійного судді та народного засідателя, систему та порядок здійснення суддівського самоврядування, встановлено систему і загальний порядок забезпечення діяльності судів.
Зараз у місцевих судах йде ретельне вивчення новацій цього Закону. Але вже й сьогодні відчувається, що це новий етап подальшого вдосконалення діяльності судової системи України, яка працюватиме на людину і задля людей, надійно захищатиме наші права та свободи. З кожним днем покращується і матеріально-технічне забезпечення судових інституцій. Сподіваюсь, що ця тенденція стане нормою і нам не доведеться відшуковувати кошти на придбання хоча б, для прикладу, атрибутів поштового зв’язку, на канцелярські товари, на поточні ремонти приміщень судів тощо.
Звичайно ж, у питаннях забезпечення місцевих судів мають місце й певні проблеми. Вони пов’язані, перш за все, ще з низькою матеріальною винагородою за працю працівників апаратів судів, із відсутністю належних виробничих площ у приміщеннях окремих судів. Але я оптиміст – сподіваюсь, що найближчим часом усі ці проблеми на державному рівні будуть вирішені і судова система України почне функціонувати за зразками найрозвиненіших країн Європи та світу.
А на завершення – ще раз про День юриста. За дорученням нашого колективу Щиросердно вітаю працівників судів, органів внутрішніх справ, прокуратури, адвокатури та нотаріату з їх професійним святом – Днем юриста. Кожному з них зичу міцногоздоров’ятавеликоголюдськогощастя, життєвихгараздівтасімейногоблагополуччя, наснагитановихздобутків
упрофесійнійтагромадськійдіяльності вім’япроцвітаннянашоїУкраїни та Буковини!
МируВам, шановні колеги,тадобра, щедрихдарунківдолі!!!
Зглибокоюповагою, -
ЮрійГОНЧАРУК,
Начальник Територіального управління
державної судової адміністрації України
у Чернівецькій області