Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
В.Г.Тарбинський, В.Т. Марчук: Вітання з 10-річним ювілеєм
Співробітники Територіального управління ДСА України у Чернівецькій області готуються до урочистого відзначення десятої річниці від дня заснування.
Короткий екскурс в історію. Державна судова адміністрація України була створена відповідно до пункту 15 статті 106 Конституції України та статті 125 на той час діючого Закону України «Про судоустрій України» Указом Президента України від 29 серпня 2002 року № 780/2002 як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Необхідність утворення такого органу на той час була зумовлена, насамперед, недостатністю приділення уваги проблемам забезпечення судочинства та адміністрування діяльності судів, про що свідчили, зокрема, фінансування потреб судової влади за залишковим принципом (до цього цим питанням опікувалося Міністерство юстиції). Це й спонукало з’їзд суддів та вищих посадових осіб держави прийняти рішення щодо створення спеціальної інституції, котра б спеціалізувалася виключно на проблемах судів.
На виконання вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів», котрий прийнято у липні 2010 року, та відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію України - ДСА України є органом у системі судової влади, діяльність якого підзвітна з’їзду суддів України. У період між з’їздами суддів України вищим органом суддівського самоврядування є Рада суддів України. Рада суддів України обирається з’їздом суддів України у складі одинадцяти суддів. Державна судова адміністрація, як окрема інституція, сьогодні становить систему органів, що складається з Державної судової адміністрації України, територіальних управлінь Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Основними завданнями Державної судової адміністрації України є організаційне забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів»; забезпечення належних умов діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування, тощо.
Державну судову адміністрацію України очолює Голова Державної судової адміністрації України (який призначається та звільняється Радою суддів України, як і його заступники), який керує та організовує роботу центрального апарату і територіальних управлінь Державної судової адміністрації.
Державну судову адміністрацію України очолювали Володимир Якович Карабань (2002 - 2005 роки) та Іван Ілліч Балаклицький (2005 – 2010 роки), а у 2010 році Головою ДСА призначено Руслана Івановича Кирилюка.
Приблизно десять років тому – у грудні 2002 року – розпочало функціонування і територіальне управління ДСА України у Чернівецькій області, яке очолив (і очолює) Юрій Георгійович Гончарук.
Про специфіку та особливості роботи цього підрозділу, про напрацювання та проблеми в організаційному, матеріально-технічному та інформаційному забезпеченні місцевих судів краю у «Кримінальному досьє Буковини» йшлося уже не раз. Ці теми на сторінках часопису підніматимуться й надалі. І, готуючи до друку випуски, будемо запрошувати до розмови представників судової системи Буковини, цікавитись їхнім баченням та оцінкою роботи ТУ ДСА України у Чернівецькій області.
Наш перший співрозмовник - заступник голови апеляційного суду Чернівецької області. Заслужений юрист України В.Г.Тарбинський:
- Буковина віддавна славиться героїчними історичними традиціями, знаними в усьому світі та Україні політиками та митцями, науковцями та правозахисниками, - зауважив у розмові Валентин Григорович. -. На добре слово заслуговує наша область і за високим рівнем правосуддя - при практично найбільшому в Україні навантаженні, суди Буковини працюють планомірно та співвідносно із законом захищають конституційні права, свободи та інтереси громадян, держави та суспільства.
Водночас хочу відзначити й адекватне до сьогоднішнього дня організаційно-технічне забезпечення діяльності місцевих судових інституцій Буковини. За цим, звичайно ж, стоїть щоденна та наполеглива праця працівників ДСА України в цілому та співробітників Територіального управління Державної судової адміністрації України в області зокрема, керівників місцевих судів краю, ваше вміння знаходити спільну мову з органами державної влади та місцевого самоврядування, депутатським корпусом та трудовими колективами, робити все можливе, щоби судді та працівники апаратів судів працювали у пристосованих для відправлення правосуддя приміщеннях, у комфортних та затишних кабінетах, щоб громадяни, які з тих чи інших причин звертаються до нас, наглядно переконувались, що у судах дбають про кожного з них.
На особливу увагу заслуговує співпраця із Європейським Союзом та Радою Європи, реалізація у життя Спільної програми «Прозорість та ефективність судової системи України», результатом якої тільки цього року стало забезпечення місцевих судів Буковини сучасною комп’ютерною та тиражувальною технікою, засобами фіксації судових процесів.
Це дало можливість майже повність удосконалити чисто виробничі аспекти роботи наших суддів та їх помічників, секретарів судових засідань, працівників канцелярій та архіву, це ще на один крок наблизило служителів Феміди до рівня європейських та світових вимог організаційно-технічного забезпечення правосуддя.
Щиросердно вітаючи Вас, шановні працівники ТУ ДСА в області, з десятою річницею з часу створення, яку найближчим часом відзначатимемо, від усієї душі хочу побажати Вам великого людського щастя та міцного здоров’я, добра і злагоди, витримки, наснаги та нових успіхів у всіх Ваших добрих починаннях в ім’я зміцнення авторитету вітчизняного судочинства та процвітання нашої рідної України!
Суддя судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Чернівецької області, а до недавнього часу – голова Першотравневого районного суду м. Чернівці В.Т. Марчук:
- Впродовж цілого десятиріччя своєю наполегливою та самовідданою працею Ви докладаєте максимум зусиль, щоби місцеві (районні) суди нашої Буковини (це знаю із власного досвіду) мали можливість зосереджувати свою увагу лише на утвердженні торжества Закону та верховенстві права, істини та справедливості, гуманізму та добра, посилювали правові гарантії соціального захисту громадян, підвищували правосвідомість та правову культуру наших земляків.
Своєю багатогранною діяльністю Ви робите все можливе, щоби служителі Феміди області працювали у по-сучасному облаштованих приміщеннях і сповна були забезпечені всім необхідним.
Переконаний, що усвідомлене почуття відповідальності були і надалі залишаться Вашим життєвим кредо, а фахові знання та десятирічний досвід Вашого згуртованого кадрового апарату ТУ ДСА України в області і в подальшому вдосконалюватимуть організаційно-технічне забезпечення судів, з честю примножуватимуть славні традиції вітчизняного судочинства.
Тож нехай і надалі Ваші професійні зусилля завжди винагороджуються повагою та довірою суддів та працівників апаратів судів краю, наших славних земляків-буковинців.
Миру Вам та Вашим родинам, міцного здоров’я та плідної праці, невичерпної енергії, життєвої наснаги та гараздів, щастя, сімейного благополуччя на довгі роки та нових здобутків у професійній діяльності на благо нашої України та Буковини!
Із першим десятиріччям діяльності Вас, шановні колеги!
Записав Володимир Драюк