flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В. Торбинський: «Верховенство права торжествуватиме…

10 грудня 2012, 09:00

     В. Торбинський: «Верховенство права торжествуватиме…          

(або про основні новели кримінального процесуального кодексу України)

 

Верховенство права торжествуватиме…

(або про основні новели кримінального процесуального кодексу України)

     Ми розпочинаємо  серію публікацій про новації нового Кримінального процесуального  кодексу (надалі – КПК) України, який набагато наблизив Україну до сучасних демократичних стандартів. Сьогодні у режимі бліц-інтерв’ю розмовляємо із заступником голови апеляційного суду Чернівецької області, заслуженим юристом України Валентином Тарбинським.

 

   - Яким чином, Валентине Григоровичу, тепер забезпечуватиметься рівність та змагальність сторін у кримінальному провадженні?

     - За  новим КПК сторони кримінального провадження наділені  максимально рівним  обсягом процесуальних прав.

    Зокрема,  сторона захисту, як і сторона обвинувачення, мають право:

   - надавати  суду докази, залучати свідків на рівні з прокурором;

   - самостійно залучати експертів для проведення експертизи, в тому числі обов'язкової;

   - отримувати з дозволу суду доступ до документів та вилучати їх;

   - клопотати про проведення слідчих дій, брати участь у їх проведенні та оскаржувати відмову у їх проведенні до судді;

   - здійснювати  інші дії, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів. 

    - У чому полягає суть судового контролю?

    - Відтепер лише суддя приймає рішення щодо: обрання  всіх  видів запобіжних заходів та продовження їх строків; накладення арешту на майно;

    надання доступу до документів та їх вилучення (прокурор зобовязаний  вказати конкретні  документи, доступ до яких планується отримати); примусовий привід особи до слідчого, прокурора,  суду; надання дозволу на проведення обшуку у будь-якому приміщенні тощо.

   - Яка подальша доля такої процесуальної процедури, як додаткове розслідування?

   - А її тепер просто не існуватиме. Новий Кримінальний  процесуальний   кодекс  інститут додаткового розслідування однозначно скасовує. Відтепер судовий розгляд кримінальної справи може завершитись або ж   обвинувальним,  або ж виправдувальним вироком.

    - Кілька слів, будь ласка, про такий вид запобіжного заходу щодо запідозреного, як домашній арешт…

     - Його суть  полягає у тому, що суд може заборонити особі залишати житло цілодобово або у певний період доби строком  до двох місяців (може бути продовжений судом до 6 місяців; по закінченню цього строку ухвала про застосування запобіжного заходу вигляді домашнього арешту припиняє свою дію і запобіжний захід вважається скасованим). При цьому щодо фігуранта при домашнього арешту може бути застосовано електронний засіб контролю (певний "браслет") для отримання інформації про місцезнаходження особи у реальному часі. Ухвала про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту для виконання передається органу внутрішніх справ за місцем проживання підозрюваного, обвинуваченого

  - А про такий вид запобіжного захисту як застава…

   -  Такий вид запобіжного заходу існував і раніше. Він полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим  покладених на нього обов’язків, під умовою звернення внесених коштів у дохід держави у разі невиконання цих обов’язків. Новий КПК значно збільшив розміри застави: від одного - до трьохсот розмірів мінімальної заробітної плати. При цьому застава звертається у доход держави судом, якщо особа:

      а)  переховується від слідчого, прокурора, суду або не зявилася на їх виклик;

      б)  перешкоджає досудовому розслідуванню (впливає на свідків, знищує докази тощо);

      в)   не виконує покладені судом обовязки (не повідомила  про зміну місця проживання, порушила заборону не  відлучатися із населеного пункту, пошкодила  електронний засіб контролю тощо).     

     - Сьогодні багато говорять про скорочення строків…

   - Нагадаю, що стара редакція Кодексу передбачала термін розслідування впродовж двох місяців з можливістю продовження до необмеженого терміну незалежно від тяжкості злочину.

 А новий КПК  строки розслідування встановив такі: да місяці з можливістю продовження максимум до шести  місяців по злочинам невеликої або  середньої тяжкості, та до дванадцяти місяців – по тяжким або особливо тяжким злочинам.

   Аналогічна ситуація і із строками тримання під вартою на стадії розслідування.  Якщо раніше це було два місяці з можливістю продовження до 18 місяців незалежно від тяжкості злочину, то тепер – два  місяці з можливістю продовження максимум до шести  місяців – у кримінальному провадженні щодо злочинів невеликої або середньої тяжкості, до 12 місяців – у кримінальному провадженні щодо тяжких або особливо тяжких злочинів.

      - Валентине Григоровичу, спасибі за коментарі. До новацій КПК ми ще повернемось. Але ж наша розмова проходить за кілька днів до Вашого професійного свята…

    - Тож  у мене є можливість щиро привітати колег з Днем працівників суду  і побажати їм миру та злагоди, терпіння та виваженості, людського щастя та міцного здоров’я, усіх земних гараздів!  

  

                                                                          Записав Володимир Драюк