flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вікторія Чебан: «Тепер варто виправдовувати квоту довіри»

12 грудня 2015, 12:28

 

«Тепер варто виправдовувати квоту довіри»

Делегати  ХІІІ з’їзду суддів України, що був організований у листопаді 2015 року, у склад Ради суддів України обрали і представника суддівського колективу Буковини – суддю Шевченківського районного суду м. Чернівці, кандидата юридичних наук Вікторію Чебан.

- Відрадно, що делегати цього високошанованого зібрання досить позитивно оцінили діяльність Ради суддів України попереднього скликання, у складі якого я теж мала честь працювати, - ділиться враженнями Вікторія Миколаївна. – Очевидно  за досить позитивні, на мою думку, напрацювання.  Зокрема, за сприяння суддів різних інстанцій та науковців кількох провідних вузів і установ, а також представників громадських формувань члени Ради розробили, на численних форумах обговорили та у подальшому схвалили Стратегію розвитку судової влади України, спрямовану на зміцнення незалежності судів і суддів, відновлення довіри суспільства до судової влади.

        Рада суддів України підготувала та надіслала суб’єктам законодавчої ініціативи цілий ряд пропозицій про внесення змін до нині діючих законів України, що врегульовують діяльність вітчизняного судочинства, статусу суддів та забезпечення діяльності органів судової влади. 

Впродовж звітного періоду члени Ради суддів ініціювали проведення цілої низки моніторингів стану незалежності суддів, ефективності та доступності правосуддя, що проводились у різних регіонах України та у судах Буковини зокрема. Оперативно реагуючи на факти втручання у здійснення правосуддя, було ухвалено та спрямовано у відповідні інстанції для належного реагування безліч подань щодо незалежності судів і суддів.  

У звітному періоді Рада суддів чимало уваги приділяла і подальшому розвитку комунікативної діяльності судової гілки влади, тісної співпраці із творчими працівниками центральних, регіональних та місцевих засобів масової інформації, а також громадськістю.  Зокрема, було створено досить дієвий Прес-центр судової влади, у багатьох місцевих судах уведено штатні посади спікерів, а в інших - за даним напрямком діяльності закріплено конкретних працівників апаратів.

У цілому ж, як зазначила у своєму звіті перед делегатами ХІІІ з’їзду Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, (цитую) «саме суддівське самоврядування стало однією з гарантій забезпечення самостійності судів та незалежності суддів, а функціонування органів суддівського самоврядування має у майбутньому сприяти створенню належного організаційного забезпечення діяльності, утвердженню незалежності суду, забезпеченню захисту суддів від втручання в їх діяльність, а також підвищувати рівень роботи із кадрами у системі судів».

Знаменно, що делегати суддівського зібрання обрали новий склад вищого органу суддівського самоврядування - Ради суддів України, у склад якої, як і визначено Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд" увійшло 33 судді з усіх представницьких інституцій вітчизняного судочинства - Верховного Суду України, Вищого адміністративного суду України, Вищого господарського суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ, а також місцевих загальних, місцевих адміністративних, місцевих господарських суддів, апеляційних судів з розгляду цивільних, кримінальних  справ та апеляційних адміністративних судів.

Чесно кажучи, приємно, що колеги із нашого краю та держави в цілому уже вдруге висловили високу довіру бути у складі Ради суддів України і мені. Тож тепер знову буду докладати зусилля, щоби виправдовувати їхні сподівання на мою активну та продуктивну  діяльність у цьому найвищому органі суддівського самоврядування.

Практично одразу ж після завершення роботи з’їзду  на першому ж засіданні шляхом таємного голосуванням Головою Ради суддів ми вже вдруге обрали Валентину Сімоненко.  Заступником Голови Ради суддів України став Богдан Моніч – суддя Житомирського апеляційного адміністративного суду, а секретарем – Оксана Марченко, суддя господарського суду міста Києва.

Затверджено Положення про комітети Ради суддів, а також їх персональний склад. Таким чином кожному із нас у подальшому доведеться безпосередньо працювати у комітеті стратегічного розвитку та комунікації (у тому числі – взаємодії із ЗМІ); адміністрування та організаційного забезпечення діяльності суду; забезпечення гарантій незалежності суддів; етики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів, а також у комітеті бюджетного планування, фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів.

Я особисто обрала комітет з питань правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їх сімей, оскільки переконана, що це один із найголовніших напрямків діяльності Ради суддів, і що саме у цьому напрямку зможу найефективніше реалізувати свій багаторічний професійний та життєвий досвід, фахові знання та навички.

Окрім того, при Раді суддів України створено кілька робочих груп, учасники яких будуть працювати над розробкою положень Стратегії розвитку судової влади в Україні на 2015 – 2020 роки, напрацьовуватимуть нормативи навантаження на суддів, положень щодо вдосконалення автоматизованої системи документообігу суду та  постатейних коментарів Кодексу суддівської етики тощо.   

         Виступаючи перед ними вже в якості Голови Ради, Валентина Миколаївна наголосила на проблемних питаннях, котрі потребуватимуть адекватного вирішення та над якими новообраний склад цього органу суддівського самоврядування буде у найближчий час працювати. Зокрема, це

«забезпечення належного фінансування судової системи, напрацювання дієвого механізму посилення безпеки суддів, працівників апаратів судів та підвищення ефективності здійснення досудового розслідування злочинів проти життя, здоров`я суддів та їх близьких родичів, відстоювання та укріплення незалежності судової влади,  відновлення довіри до судочинства та утвердження європейських стандартів здійснення правосуддя».

         Про серйозну налаштованість на активну та продуктивну діяльність Ради суддів засвідчує, на мій погляд,  хоча б такий нюанс. Уже 25 листопада 2015 року, тобто всього через кілька днів після завершення ХІІІ з’їзду, Голови Ради суддів України Валентина Сімоненко та Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк звернулися із спільним листом до Голови Верховної Ради України, в якому висловили пропозиції та зауваження судової влади стосовно проекту Закону України "Про державну службу", 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", яким врегульовано прийнятому у першому читанні 23.04.2015 р. Зокрема, у посланні акцентується увага на тому, що законодавча пропозиція щодо виведення зі сфери дії Закону України "Про державну службу" помічників суддів та консультантів суду  рахується необґрунтованою, а виключення із проекту Закону  частини першої статті питання оплати праці працівників апаратів судів, «є абсолютно нелогічним та таким, що суперечить конституційним гарантіям прав людини». І сподіваємось, що внесені зауваження при доопрацюванні даного законопроекту будуть обов’язково враховані.

На часі – спрямування у вищі органи влади України й інших запитів, зокрема листа щодо забезпечення у повному обсязі діяльності відомчої воєнізованої охорони ДСА України, співробітники якої будуть забезпечувати безпеку суддів,   працівників апаратів судів та учасників судових засідань, а також прохання вжити необхідних заходів для функціонування в усіх судах загальної юрисдикції єдиного програмного забезпечення для автоматизованої системи документообігу суду та передбачення повноцінної роботи системи «Електронний суд» тощо. 

         За наведених обставин рахую, що новообрана Рада суддів України має стати колективом однодумців, у якого є достатньо можливостей та повноважень щоби  внести суттєвий вклад у подальше  організаційне  та фінансове, матеріальне та технічне, кадрове та інформаційне  забезпечення діяльності судової гілки влади України, а також у зміцнення її незалежності!

              Монолог занотував

Володимир Драюк