Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
20.02.2013
Юрій ГОНЧАРУК: «На порядку денному – європейські орієнтири»
Нещодавно на черговому засіданні колегії ДСА України обговорено результативність роботи відомства впродовж минулого – 2012-го – року, звернуто увагу на наявність проблем в організаційному забезпеченні діяльності місцевих загальних судів держави, окреслено чіткі орієнтири на реалізацію стратегічного плану розвитку судової влади України на 2013 – 2015 роки. У роботі зібрання брав участь і начальник Територіального управління ДСА України у Чернівецькій області Юрій Гончарук.
- Перш за все, відзначу всебічність, об’єктивність та виваженість позицій ДСА України в оцінці результатів роботи регіональних управлінь в цілому та нашого краю зокрема, - зауважує Юрій Георгійович, – стурбованість керівництва адміністрації за недопрацювання, що із-за об’єктивних чи суб’єктивних причин мали, на жаль, місце у нашій реальній практиці. Вразила грандіозність та масштабність плану розвитку судової влади України на найближчі три роки, завданням якого є реальне утвердження верховенства права у суспільстві та забезпечення кожній людині права на справедливий судовий розгляд у незалежному та неупередженому суді.
Зокрема, на колегії з тривогою йшлося, що актуальними проблемними питаннями для вітчизняної Феміди залишаються відсутність належного фінансування судової системи, суттєвий розрив між рівнем заробітної плати суддів та працівників апаратів судів, що створює певну соціальну напругу. Наголошувалось, що у судових інституціях з великою кількістю суддів та працівників апарату суду наявне серверне обладнання не витримує навантаження, і тому існує необхідність у його модернізації чи придбанні більш потужного обладнання. Існують певні проблеми також із забезпечення судів комп’ютерною технікою в цілому, а також з їх певною моральною та фізичною зношеністю. Забезпеченість судів персональними комп’ютерами в судах окремих областей складає всього 44–70 %, а серверним обладнанням – 75 відсотків.
Мені було приємно усвідомлювати, що проблем із забезпеченням місцевих (районних) судах Буковини сучасними комп’ютерними комплексами (завдяки суттєвій допомозі ДСА України та Європейському союзу) не існує. Суди нашого регіону також у повному об’ємі забезпечені сучасною локальною мережею ANSI/EIA/TIA 568 B Cat. 5е, хоча в цілому по Україні їх фактична наявність у судах складає 78 % від загальної кількості.
На колегії говорилося й про такий важливий напрямок нашої діяльності, як забезпечення судів приміщеннями. Впродовж 2012-го загальна кількість адміністративних приміщень, що використовуються місцевими загальними судами України для здійснення правосуддя, склала 735. У той же час із 665 місцевих загальних судів лише 98 судів або 14,7% їх загальної кількості мають приміщення, що відповідають вимогам здійснення правосуддя. Водночас, решта приміщень 567 судів потребують реконструкції, добудови, або нового будівництва. Причому, найкращий показник забезпечення судів приміщеннями, як зазначалося на колегії, мають: Рівненська, Миколаївська, Чернівецька, Херсонська, Черкаська та Чернігівська області.
Підкреслювалося, що із 665 місцевих загальних судів, що розташовані у 735 адміністративних приміщеннях, понад 70% із них мають задовільний технічний стан, потребують проведення поточного та часткового капітального ремонтів.
Відзначалося, що минулоріч за рахунок коштів спеціального фонду держбюджету сім територіальних управлінь ДСА України (у тому числі – Чернівецької області) провели роботи з капітального ремонту приміщень судів.
Серйозна увага у підсумковому меморандумі приділялась проблемам забезпечення безпеки суддів та охорони приміщень судів. Йшлося, що на 1 січня 2013 року в Україні всього охороняється 78,8% приміщення судів, у тому числі підрозділами судової міліції 58%, з яких у цілодобовому режимі – 168. Охоронною сигналізацією вже обладнано майже всі приміщення судів у Вінницькій, Донецькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Луганській, Херсонській, Черкаській та Чернігівській областях, а також на Буковині. Наш край відзначали також за облаштування у судах пунктів пропуску, наявністю у них камер схову речей громадян, за активне інформування громадськості про діяльність судової гілки влади.
Суттєва увага на засіданні була зосереджена на проблемних аспектах реалізації у життя «Стратегічного плану розвитку судової влади України на 2013 – 2015 роки», затвердженої 21 грудня 2012 року на засіданні Ради суддів України. Підкреслювалось, що даний план визначає комісію судової системи, ключові цінності (незалежність та самостійність, чесність, професіоналізм (компетентність), справедливість та рівність, відкритість і доступність суду) та сім стратегічних завдань, серед яких: зміцнення незалежності суддів та самостійності судів; покращення стану фінансування та ефективне використання ресурсів;чесність у відправленні правосуддя; доступ до правосуддя; інноваційне використання технологій та вдосконалення судових процедур; професіоналізм і процес його безперервного вдосконалення, громадська довіра.
Підкреслювалось, зокрема, що першочерговими завданнями судової влади України щодо розбудови та підтримки ефективних стосунків з іншими гілками влади, збереження незалежності та захисту від незаконного впливу зі сторони державних, приватних, чи партійних структур мають стати запровадження безстрокового призначення на посаду суддів, покращення або можливої реструктуризації чи підпорядкування судам системи виконання судових рішень, що має вплив на загальну ефективність роботи судової системи та на рівень громадської довіри; створення дієвого механізму реагування у разі посягання на незалежність та безпеку суддів, посилення спроможності служби судових розпорядників забезпечувати порядок у суді та безпеку суддів шляхом внесення відповідних змін до законодавства.
Серйозна увага має приділятися і покращенню стану фінансування, а також запровадженню додаткових законодавчих гарантій фінансування судової системи, зокрема, гарантій належної оплати праці працівників апарату суду.
Таким чином на колегії ДСА України було ретельно проаналізовано різноаспектну діяльність Територіальних управлінь ДСА із організаційно-технічного, фінансового, кадрового та інформаційного забезпечення місцевих (районних) судів України, прийнято відповідне комплексне рішення спрямоване на подальше вдосконалення нашої роботи та європейські орієнтири судочинства, визначено, що подальший розвиток правосуддя в Україні має бути спрямований на забезпечення доступності правосуддя; справедливої судової процедури; незалежності, безсторонності та професіоналізму суддів, а також на ефективності судового захисту.
Юрій Гончарук, начальник ТУ ДСА України
у Чернівецькій області