Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
20.03.2013
Іван Сарафенюк: «Суди працюють ритмічно та злагоджено, із чіткими орієнтирами на майбутнє»
Вчора в Апеляційному суді області нещодавно пройшла зустріч за «круглим» столом керівників судових інституцій краю із провідними журналістами обласних газет, радіо та телебачення за темою «Актуальні проблеми відправлення судочинства та організаційно-технічного забезпечення місцевих (районних) судів Чернівецької області за результатами роботи у 2012 році». У відвертій розмові взяли участь Олексій Костянтинович Черновський, голова Чернівецького Апеляційного суду, заслужений юрист України; Валентин Григорович Тарбинський, заступник голови Чернівецького Апеляційного суду, заслужений юрист України; Василь Васильович Яремко, секретар судової палати у цивільних справах Чернівецького Апеляційного суду; Іван Іванович Сарафенюк, заступник начальника Територіального управління ДСА України у Чернівецькій області та Микола Іванович Данилюк, голова Шевченківського районного суду м. Чернівці, заслужений юрист України, делегат ХІ з’їзду суддів України.
Наголошувалось, що впродовж минулого року Апеляційний та місцеві (районні) суди області продовжували працювати ритмічно та планомірно і робили все можливе, щоби надійно захищати конституційні права та свободи громадян. Про масштабність та об’ємність роботи служителів Феміди, зокрема, засвідчують такі статистичні показники. Розглянуто 45 тис. 921 справу, що на 58% менше, ніж у 2011 році. При цьому пройшло значне зменшення кількості справ, що розглядалися по першій інстанції (в основному, за рахунок справ по КАСУ (-97%). Зменшилась кількість справ про адміністративні правопорушення (майже на 20%) та цивільних справ (8 %). У той же час пройшло незначне збільшення кількості кримінальних справ ( на 4%).
В апеляційній інстанції розглянуто 614 кримінальних справ. Найбільшою частка скасованих і змінених вироків та ухвал (постанов) була у Садгірському, Першотравневому, Сторожинецькому та Шевченківському районних судах. Найменшою – у Путильському, Сокирянському, Глибоцькому та Кельменецькому.
Олексій Черновський також наголосив, що минулоріч значно зменшилось і середньомісячне навантаження на суддю справ усіх категорій: 56 справи проти 173 у 2011 році. Із найбільшим навантаженням працювали судді Першотравневого районного суду м. Чернівці – 81 справа, а з найменшим - судді Герцаївського районного суду - 22 справи.
У 2012 році суди області розглянули 11.822 справи позовного провадження, 1.430 справ окремого провадження, а також 17.402 цивільні справи.
В апеляційній інстанції закінчено провадженням 1391 цивільну справу. Найбільшою частка скасованих і змінених рішень та ухвал була у: Садгірському, Першотравневому, Шевченківському та Хотинському районних судах. Найменшою – у Кельменецькому, Сокирянському, Заставнівському районних судах.
У 2012 році судами першої інстанції також було розглянуто: 64 заяви про перегляд рішень, ухвал суду чи судових наказів у зв'язку з нововиявленими обставинами; 1.029 клопотань, заяв, подань у порядку виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб); 149 скарг на дії, або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС тощо.
Минулоріч районні суди області розглянули 17.056 справ про адміністративні правопорушення (проти 21.245 у 2011 р.), накладено адміністративне стягнення на 14.800 осіб, закрито справ відносно 1.747 осіб. Впродовж 2012 року судами області було видано на виконання 15.282 документів. Із них: 287 - про відшкодування матеріальних збитків, завданих злочинами на суму понад 8,5 мільйонів грн., 158 - про конфіскацію майна засуджених, 1.089 - про стягнення аліментів, майже 7.000 постанов у справах про адміністративні правопорушення на суму майже 3,4 мільйони гривень.
За вироками, що набрали законної сили у 2012 році, матеріальну шкоду, заподіяну розкраданнями та іншими злочинами, визначено судами у розмірі понад 14 мільйонів грн., у тому числі: державній власності – майже 2,9 мільйона грн., комунальній – 73 тис. , приватній – майже 10 мільйонів грн., колективній – 1, 5 мільйона гривень.
Олексій Костянтинович також підкреслив, що за останні роки значно змінилося «обличчя» місцевих (районних) судів Буковини. Пройшли облаштування самих приміщень та кабінетів, судді та працівники апаратів судів працюють на новому комп’ютерному обладнанні.
А І.І.Сарафенюк, конкретизуючи цю тезу, коротко зупинився принаймні на п’яти пріоритетних напрямках, які найяскравіше характеризують діяльність Територіального управління України минулого року. Зазначив, що за сприяння ДСА та Ради Європи в усіх місцевих судах було встановлено сучасні комп’ютерні комплекси (загальною вартість – понад 600 тисяч євро), забезпечено технічну фіксацію судових процесів. А також прикрашено фасади судів, у багатьох спорудах проведено капітальні чи поточні ремонти, впорядковано прилеглі території. Значну увагу приділялось розширенню «виробничих» площ судів – відкрито кілька додаткових залів засідань та кабінетів для персоналу, для представників прокуратури та адвокатури, працівників спецпідрозділу міліції «Грифон», які забезпечують у судах громадський порядок, а також кімнат, де до судового засідання перебувають запідозрені у причетності до того чи іншого злочину.
Нам вдалося, зауважив Іван Іванович, практично зняти проблеми забезпечення судів процесуальними бланками, необхідною нормативною літературою та поштовими атрибутами, відпрацювати механізми забезпечення судових приміщень від несанкціонованих проникнень, а також належного порядку у залах при розгляді кримінальних, цивільних та адміністративних справ, варіанти спільних із правоохоронцями дій при виникненні у судах надзвичайних ситуацій. Багато зроблено для комплектування місцевих судів високопрофесійним кадровим потенціалом (до речі, найближчим часом запрацює новостворений Новодністовський міський суд Сокирянського району).
На зустрічі із журналістами І.Сарафенюк розповів і про перспективні плани ТУ ДСА на поточний рік.
Усі наші задуми, наголосив він, спрямовані на подальше осучаснення, спрощення та здешевлення всіх організаційних процесів у судах. Така необхідність випливає і з нинішніх вимог процесуального законодавства, зокрема Кримінального процесуального кодексу України, що набрав чинності у листопаді минулого року.
У даний час в практику роботи судів вводиться судове провадження у режимі так званої відеоконференції. Це дистанційне судове провадження, коли той чи інший його учасник може бути допитаний судом не безпосередньо у залі судового засідання, а під час трансляції з іншого приміщення як даного, так й іншого суду чи слідчого ізолятора На разі в судах ведеться робота по облаштуванню відповідних приміщень. Судове провадження у такий спосіб значно скоротить витрати на доставку підсудних до суду, на відшкодування свідкам витрат, особливо, коли свідок проживає в іншій місцевості або в іншому регіоні.
Органи судової адміністрації, у тому числі й ТУ у Чернівецькій області, у цьому році і надалі будуть працювати над вдосконаленням судового діловодства, а також над впровадженням підсистеми «електронний суд». У рамках реалізації цього проекту у вересні м.р. запроваджено пілотний проект щодо обміну електронними документами між судами та учасниками судового процесу. Ще одним важливим аспектом даної підсистеми є також інформування учасників судового провадження засобами мобільного зв’язку – СМС, що достатньою мірою узгоджується з вимогами нового КПК України.
А тому чому б не використати таку можливість?! Уявляєте, наскільки це скоротить витрати на пересилку судових повісток поштою? Та ще й на кожну повістку тією ж поштою необхідно отримати повідомлення про те, що повістка вручена адресату!
Ось конкретний приклад. Минулого року в одному із судів нашої області розглядалась цивільна справа, в якій тільки одних позивачів необхідно було викликати до зали понад 500. Для цього довелось не тільки вичерпати весь резерв марок і конвертів, що був наявний в управлінні, а й просити інші суди поділитись своїми і без того небагатими запасами.
Іншими словами, цього року нас чекає дуже важлива робота щодо подальшого вдосконалення організації роботи судів, наближенню її до європейських стандартів. Це і придбання, встановлення та запуск відповідних технічних засобів, і запровадження нових програм, і, що особливо важливо, - навчання персоналу. Причому, робити це маємо, як кажуть, «на ходу», без зупинки роботи судів. Сподіваємось також спільно із ДСА України вирішувати й проблеми забезпечення судів Буковини належними приміщеннями, а також врегулювати питання та оплати праці співробітників апаратів судів, рівень якої на сьогодні ще, на жаль, не відповідає стабільному рівню життя.
Учасники засідання за «круглим» столом відповіли на численні питання журналістів, розповіли про найбільш резонансні кримінальні справи, що розглядалися у судах, висловили впевненість на подальшій співпраці судових органів із ЗМІ.
До речі, у ході зустрічі голова Апеляційного суду області О.К.Черновський за активне висвітлення діяльності служителів Феміди та організаційно-технічного забезпечення місцевих (районних) судів краю вручив Почесну грамоту колективу Чернівецької державної обласної телерадіокомпанії.
Записав Володимир Драюк