Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Зразковому порядку у залах судових засідань – бути
Проблеми забезпечення безпеки судів та суддів, працівників судів та інших учасників судових засідань Територіальним управлінням ДСА у Чернівецькій області завжди розцінювались як вкрай актуальні, першочергові та надзвичайно важливі.
Зокрема, тільки останнім часом для підвищення безпеки районних судів краю від незаконного проникнення у приміщення сторонніх осіб, ми встановили охоронно-пожежну сигналізацію. Тобто інформація про несанкціоновану появу у судах «небажаних гостей» одразу ж надійде до чергових частин ВДСО при УМВС, співробітники яких мають можливість, вміють та готові до адекватного реагування на подібні тривожні повідомлення. Причому, ми постійно інспектуємо технічний стан охорони судів, у ході планових та позапланових перевірок випробовуємо дану систему на швидкість реагування співробітників міліції, а для об’єктивності оцінки дій правоохоронців до цих своєрідних навчань залучаємо посадові особи підрозділів управління громадської безпеки УМВС України в області.
Впродовж поточного року ми проводили також монтажні роботи із встановлення стаціонарних систем оповіщення про небезпеку безпосередньо у залах судових засідань та в кабінетах суддів. На сьогодні у Шевченківському, Першотравневому та Садгірському районних судів м. Чернівці встановлено 39 так званих «тривожних радіокнопок». За їх допомогою судді чи працівники апаратів судів можуть проінформувати правоохоронні органи про наявні нештатні ситуації, що можуть виникати за тих чи інших обставин. На часі – аналогічна робота із встановлення обладнання в інших місцевих (районних) судах Буковини.
Окрім того, 14 приміщень судів забезпечені фізичною охороною, тобто співробітниками судової міліції підрозділу «Грифон» (шість судів цілодобово, решта – лише у робочий час, оскільки на цілодобову охорону сил і засобів у судової міліції не вистачає).
Ми постійно шукаємо нові форми та ефективні методи забезпечення безпечного функціонування судових інституцій краю, а також вдосконалюємо уже наявні заходи щодо підвищення безпеки суддів та працівників апарату суду, перш за все, за рахунок новітніх технологій безпеки. Для прикладу, у червні місяці поточного року ми закупили обладнання для облаштування входів у кримінальні зали судових засідань (т.з. система допуску і контролю). І всі ці 26 комплектів у найближчий час будуть встановлені у всіх 15-ти районних судах нашого краю (у т.ч. – і в новоствореному Новодністровському міському суді Сокирянщини).
Варто також зазначити, що на виконання «Програми забезпечення безпеки працівників суду, охорони приміщень судів та покращення їх технічного укріплення на 2011-2013 роки» (ухваленої рішенням колегії ДСА України №3/1 14.07.2010 р.) ми придбали та встановили у приміщенні Шевченківського районного суду м. Чернівці турнікет, а для інших 13 районних судах - стаціонарні металодетектори, котрі дають можливість попереджувати та не допускати проносу у зали судових приміщень заборонених предметів чи речовин. Для цієї ж мети на вході практично до кожного закладу судової гілки влади області ми встановили спеціальні індивідуальні шафи для зберігання великогабаритних сумок з особистими речами учасників судових засідань чи громадян, які з тих чи інших причин відвідують ці установи.
У той же час на виконання доручення Президента України щодо посилення гарантії провадження професійної діяльності суддів, підвищення безпеки суддів та членів їх сімей від 18 січня 2013 року №1-1/82 та відповідно до уже названої «Програми забезпечення безпеки працівників суду» ми вживаємо й інших заходів, спрямованих на забезпечення безпеки і незалежності суддів. Особливу увагу при цьому приділяємо якості діяльності служби судових розпорядників.
Зокрема, нещодавно саме для цієї категорії службовців місцевих (районних) судів Буковини та працівників спеціального підрозділу «Грифон» при УМВС ми провели спільний семінар-практикум, на якому розглянули проблемні питання подальшої тісної взаємодії судових розпорядників та працівників територіальних органів внутрішніх справ, судової міліції та конвойної служби для надійного забезпечення безпеки суддів, працівників апарату суду, учасників судового процесу та громадян у залах засідань та інших приміщеннях судових інституцій, охорони та безпеки осіб, які запідозрені у причетності до певного злочину та утримуються під вартою.
Учасникам семінару було продемонстровано роботу сучасних ручних металодетекторів, яких ми закупили для кожного суду, і які судові розпорядники відтепер у разі необхідності будуть використовувати у практичній діяльності при проведенні огляду посадових осіб та інших відвідувачів суду.
Було також проведено тренінг із практики документування адміністративних правопорушень, передбачених ст. 185-3 КУпАП, котра регламентує відповідальність за неповагу до суду.
Звичайно ж, ми продовжуємо вивчати проблемні питання щодо подальшого забезпечення охорони судів, вживати дієві заходи для посилення контролю з питань забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду при виконанні своїх професійних обов’язків.
Іван Сарафенюк,
заступник начальника ТУ ДСА в області