Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
20.05.2013 р.
Юрій ГОНЧАРУК: «Час інноваційних технологій»
У засобах масової інформації останнім часом все частіше з’являються матеріали про запровадження у діяльність судових інституцій держави новітніх інноваційних програм. Про регіональні особливості цих процесів у місцевих судах Буковини читачам «КДБ» розповідає начальник Територіального управління ДСА України у Чернівецькій області Юрій Гончарук.
- Основні зусилля ДСА України та нашого колективу зокрема у поточному році спрямовуються на такі пріоритетні напрямки: забезпечення належного фінансування судів та зміцнення гарантій наявності на це певних коштів; покращення інфраструктури місцевих судів (мова йде про створення комфортних умов для роботи судів та працівників апаратів судів); запровадження програми навчання судових адміністраторів; пошук та встановлення програмного забезпечення для вдосконалення судового діловодства та ведення судової статистичної звітності, а також інші напрямки, що випливають із Стратегічного плану розвитку судової гілки влади нашої держави.
І це не лише декларування позицій нашої діяльності, а цілком реальні та продуктивні кроки. Зокрема, завдяки зусиллям ДСА України чимало зроблено для покращення фінансових гарантій діяльності судів. Про це засвідчує хоча б те, що розмір суддівської винагороди за працю встановлено на рівні Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а спрямування на потреби судової системи коштів судового збору дало можливість більш успішніше вирішувати питання оплати комунальних та інших поточних видатків. Правда, ще критично низькою залишається оплата праці роботи працівників апаратів суду. Та сподіваємось, що ця архіважлива для нас проблема найближчим часом теж буде вирішуватись. До цього спонукає хоча б та обставина, що прийняте на останньому з’їзді суддів відповідне звернення з цих питань за дорученням Прем’єр-міністра України зараз розглядається у відповідних профільних міністерствах. І маємо надію, що до висловлених пропозицій, до нашого «крику душі» прислухаються і в Міністерстві фінансів, і у Верховній Раді.
Останнім часом свої зусилля спрямовуємо й на реалізацію у життя вимог уже названого «Стратегічного плану розвитку судової влади України» (схвалений на ХІ з’їзді суддів 22 лютого п.р.), який складається із низки завдань у сферах здійснення незалежності суддів та самостійності судів; чесності у здійсненні правосуддя; покращенні доступу громадян до правосуддя; вдосконалення судових процедур; фахового професіоналізму служителів Феміди та зміцнення довіри суспільства до діяльності судової гілки влади.
У цьому ж «Стратегічному плані» є ще один суттєвий штрих, на якому варто, без сумніву, зупинитись окремо. Мова йде про подальше використання у діяльності судових органів України інноваційних технологій.
Свого часу на сторінках цього часопису я вже розповідав, що уже кілька років тому у практику судів втілений процес технічного фіксування судових засідань. Тобто, від початку і до завершення розгляду певної категорії справ усі процесуальні процедури, включаючи допити потерпілих та підозрюваних у скоєнні злочину, виступи усіх учасників засідання, прийняття постанов, вироків чи ухвал, автоматично фіксуються на комп’ютерний диск. І цей запис при матеріалах даної справи постійно зберігається.
У «КДБ» ми теж не раз розповідали, що приблизно два роки тому за сприяння ДСА України та Ради Європи в усіх місцевих судах Буковини (у першому серед інших регіонів держави) було встановлено сучасні комп’ютерні комплекси. І всі вони на сьогодні, звичайно ж, при розумній експлуатації та належній технологічній підтримці, діють.
А відтепер на порядку денному – встановлення в усіх без виключення судах систем відеоконференцзв’язку. Відомо ж бо, що чинне законодавство України (зокрема, Кримінальний процесуальний кодекс) передбачає в окремих випадках допит певних учасників процесу саме у цьому режимі. Перші експериментальні судові процеси уже пройшли і засвідчили доцільність цього нововведення. На сьогодні з ДСА України до нас уже надійшло комплексне устаткування і найближчим часом ми розпочнемо його монтаж у кожному із п’ятнадцяти місцевих судів Буковини.
Кілька слів про штрих-кодування окремих процесуальних документів. Незважаючи на деякі побоювання, цей метод спрощеної та прискореної процедури реєстрації у судах справ, пошуку інформації в автоматизованій системі документообігу (зініційовананий у зв’язку із надходженням в апеляційні та адміністративні суди великої кількості так званих соціальних справ) засвідчив про своє право на реальне функціонування. Про це, зокрема, йде мова й у розробленому ДСА України проекті нової редакції з діловодства у загальних судах, яка розміщена на відомчому сайті і кожен представник судової гілки влади до її тексту може внести свої зауваження чи пропозиції.
Стає об’єктивною реальністю в Україні й «Електронний суд», який передбачає відправлення учасникам процесу електронних копій процесуальних документів. Його пілотний проект, розроблений та проведений ДСА України у різних регіонах, практично завершено.
Нещодавно ДСА України розробило проект нової редакції Положення про Єдину базу даних електронних адрес, номерів факсів (телефонів) суб’єктів владних повноважень. Фахівці центрального офісу ДСА уклали загальну базу даних, за допомогою якої тепер адміністратор автоматизованої системи документообігу місцевих адмінсудів має можливість направляти виклики та повідомлення суб’єктам владних повноважень за допомогою електронних, а не поштових засобів зв’язку. І це не лише більш оперативний спосіб обміну інформацією, але й суттєва економія державних коштів.
І на завершення – ще про один аспект інноваційної політики ДСА України – створення соціальної мережі «Феміда». Мова йде про впровадження на базі відомчого веб-порталу спеціальної сторінки, на якій представники судової гілки влади України, фахівці-теоретики та студенти юридичних вузів, зрештою кожен бажаючий може створити інформаційне повідомлення щодо свого бачення вирішення тієї чи іншої проблеми подальшої розбудови судочинства, обмінятись думками, обговорити різноманітні теми в галузі юриспруденції, просто неформально поспілкуватися із колегами. Користувачі мережі з різних куточків країни найчастіше обговорюють шляхи реалізації Стратегічного плану розвитку судової гілки влади та відпрацювання відповідного плану дій, узгодження стандартів функціонування судових інституцій, удосконалення систем статистичної та фінансової звітності тощо.
На часі – встановлення у судах інформаційних кіосків, створення можливостей он-лайн оцінювання діяльності суду на базі методології карток громадянського опитування, відпрацювання системи «Судова аналітика» тощо.
Таким чином, як бачите, у діяльності ДСА України та її територіальних підрозділів настав час інноваційних систем, використання яких якісно сприяє підвищенню ефективності управління ресурсами судової системи та раціональному використанні державних коштів.
Записав Володимир Драюк