Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
1.10.2013
Юрій ГОНЧАРУК: « Подальша оптимізація Єдиної судової
інформатизованої системи України
Державна судова адміністрація України ухвалила «Концепцію галузевої програми інформатизації судів загальної юрисдикції та інших установ судової системи». Про складові та окремі аспекти даної Програми редакція «КДБ» розповідає начальник Територіального управління ДСА України у Чернівецькій області, заслужений юрист України Юрій Гончарук.
- ДСА України продовжує наполегливо робити конкретні кроки на шляху до забезпечення судових інституцій нашої держави комп’ютерною технікою та забезпечення функціонування у них сучасних інноваційних програм. Тільки впродовж останнього часу року придбано близько 2 720 одиниць комп’ютерної та оргтехніки, у 403 судах встановлено сертифіковані локальні комп’ютерні мережі, забезпечено ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (за шість з половиною років до нього включено близько 27 мільйонів 137 тисяч 706 копій судових рішень).
У 2011 році розпочато функціонування Єдиної бази даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб’єктів владних повноважень, впровадження системи відеоконференцзв’язку для проведення допиту підсудного в спеціально облаштованих приміщеннях слідчих ізоляторів.
У той же час, переважна більшість судів (у т.ч. – і на Буковині) й надалі розміщується у приміщеннях, в яких через брак площі немає можливості створити належні умови для здійснення правосуддя. Не кращий стан наявної у місцевих та апеляційних судах комп’ютерної та оргтехніки – станом на 1 січня 2013 року загальна потреба у придбанні судами України комп’ютерної техніки становить близько 14,5 тисяч одиниць, оргтехніки – близько 12 тисяч одиниць.
Виходячи з цього, а також для якісного поліпшення рівня судового захисту прав і свобод громадян, підвищення правового рівня інформованості населення, їх ділової активності щодо забезпечення захисту своїх прав, свобод і законних інтересів в судовому порядку, ДСА України й розробила та затвердила «Концепцію галузевої програми інформатизації судів загальної юрисдикції та інших установ судової системи».
- Які ж основні завдання та складові даної Програми?
- Це, перш за все, скорочення термінів розгляду судових справ та підвищення доступу до правосуддя на основі комплексного використання новітніх інформаційних технологій (засоби відеоконференцзв'язку, інтернет-технології, технології електронного діловодства, технології обробки та зберігання електронних даних).
А також повний перехід до електронного документообігу в судах, підвищення ефективності процесів судового діловодства, обробки даних судової статистики, підвищення оперативності інформаційної взаємодії судів та держаних органів і установ, комплексне забезпечення інформаційної безпеки та захисту інформації в єдиній судовій інформаційній системі, модернізація та розвиток інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури судів.
- Програма вражає своєю масштабністю…
- І тому ДСА України планує реалізовувати її поступово, із поетапним вирішенням питань щодо вдосконалення та модернізації вже існуючих інформаційних та локальних систем та запровадженням нових підсистем впродовж 2013 – 2015 років. Зокрема, впродовж поточного – 2013 року у судових інституціях України мають запрацювати комп’ютерні програми «Електронний суд» та «Інформаційний кіоск», а також вдосконалюватись раніше впроваджені підсистеми «Відеоконференцзв'язок», «Кадри» та «Аналітика». Фахівці-розробники, а також практичні працівники місцевих (районних) судів мають освоїти вдосконалені підсистем «Комплексна система захисту інформації», «Судове діловодство та документообіг», «Протоколювання та звукозапис судового процесу», «Судова статистика», «Єдиний державний реєстр судових рішень», «Єдина база даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень», «Інтернет-портал та соціальна мережа Феміда» тощо. До завершення поточного року у судах мають також пройти модернізація та розвиток локальних обчислювальних мереж ДСА України та судів.
Конкретні планові заходи передбачено реалізувати відповідно й у 2014 та 2015 роках. У цілому ж реалізація складових даної Концепції дасть можливість оптимізувати функціональну структуру Єдиної судової інформаційної системи України.
- Кілька слів, будь ласка, про нормативно-правове забезпечення даної
Програми…
- Уже на сьогодні розроблено цілу низку нормативних актів, які визначають порядок використання мережі Інтернет, роботи з електронною поштою, користування персональним комп'ютером, використання комп'ютерних програм, розміщення і постійне оновлення інформації на Веб-порталі «Судова влада України», Інструкція про порядок роботи з технічними засобами фіксування судового процесу (судового засідання), Інструкція про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, під час судового засідання (кримінального провадження), внесено зміни до Положення про Єдину судову інформаційну систему України, погодженого рішенням Ради суддів України від 25 грудня 2009 року № 106, розроблено Положення про автоматизовану систему документообігу суду тощо.
Разом з тим юристи уже сьогодні працюють над узгодженням текстів нормативно-правових актів, що визначатимуть порядок роботи в умовах функціонування Єдиної судової інформаційної системи з урахуванням новітніх технологій, які забезпечать оптимальне використання існуючого та нового обладнання.
- Але ж кожне масштабне нововведення потребує певних капіталовкладень…
- Для реалізації перерахованих заходів Програми ДСА України передбачає задіяти близько 770 млн. гривень. Зокрема, для забезпечення функціонування підсистеми «Єдиний державний реєстр судових рішень» – планується освоювати щороку майже 21 мільйон, підсистеми «Єдина база даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб’єктів владних повноважень» – близько 54 тис. гривень, на послуги функціонування веб-порталу «Судова влада України» - близько 46 тис. гривень тощо.
Фінансове забезпечення реалізації Програми буде здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету, коштів місцевих бюджетів, а також залучення інвестицій та інших джерел, не заборонених законом.
- І останнє питання: «Яке практичне значення матиме реалізація у життя запланованих Програмою заходів?»
- Для судів загальної юрисдикції, інших органів та установ судової системи України дана Концепція дасть змогу суттєво вдосконалити автоматизацію процесів протоколювання та звукозапису судових процесів, судового діловодства, документообігу, статистики, планування та розподілу судових витрат, ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, матеріально-технічного забезпечення судів та інших органів судової влади України, що позитивно вплине на роботу суддів і працівників апарату суду та сприятиме досягненню стратегічних цілей утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів.
Окрім того, проведення модернізації, технічної підтримки, регулярних організаційних та технічних заходів із вдосконалення корпоративної мережі сприятиме усуненню низького рівня пропускної здатності і обмеженої масштабованості інформаційної системи, та забезпечить якісний, новий рівень інформаційної взаємодії об’єктів та дозволить ДСА України належним чином виконувати функції щодо здійснення організаційного забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції, а також інших органів та установ судової системи відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів України».
- Дякуємо за розмову!
Спілкувався Володимир Драюк