Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
18.08.2011
Найближчим часом місцеві суди України
запрацюють ще ефективніше
У цьому переконаний начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернівецькій області Юрій Гончарук, оскільки для їх матеріально-технічного забезпечення додатково будуть залучатися кошти, що надходитимуть від судових зборів та акумулюватися на спеціальному фонді Державного бюджету України.
- Відомо, що із 1 листопада цього року набирає чинності Закон України «Про судовий збір» від 8 липня п.р., який чітко окреслює суб'єкти, об'єкти та розміри ставок зборів, а також порядок їх сплати. Судовий збір - це…
- Це певна сума коштів, яка має сплачуватися за подання до судових органів заяв та скарг, а також за видачу фізичним та юридичним особам судами необхідних для них документів.
Платниками судового збору є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які з тих чи інших питань звертаються до суду.
У відповідності до Закону, який ви назвали, певна сума коштів має сплачуватися за подання до суду позовної заяви, передбаченої процесуальним законодавством; за подання до суду апеляційної чи касаційної скарг на судові рішення, за заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України; а також за видачу судами документів.
Ставка судового збору співвідноситься із розміром мінімальної заробітної плати, визначеної на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Нагадаю, що на 1 січня поточного року сума мінімальної заробітної плати в Україні становила 940,1 гривні.
- Які ж тепер діятимуть ставки судового збору? І, якщо це можливо, проілюструйте це на конкретному прикладі…
- У відповідності із зазначеним Законом, з 1 листопада за спрямування до суду позовної заяви майнового характеру позивач має сплатити 1% від ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати і не більше 3 мінімальних заробітних плат (витяги із даного Закону будуть розміщені на інформаційних стендах у кожному місцевому суді краю).
Поясню на конкретному прикладі. Коли сімейне подружжя з тих чи інших причин вирішило розлучитись, то позивач, тобто ініціатор цього важливого кроку у житті, при спрямуванні позовної заяви відповідної форми до суду перед цим має сплатити 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.
Проведемо елементарний розрахунок. Мінімальна заробітна плата на 1.01.2011 р. складала 940,1 гривні. 0,1 від цієї суми – це 94 гривні. Таким чином, при подачі позовної заяви про розірвання шлюбу позивач має сплатити 94 гривні.
- Чим ще характерний даний Закон?
- Своїми позитивними, на мій погляд, аспектами. Перш за все, Закон України «Про судовий збір» зберігає пільги щодо сплати судового збору найбільш незахищених верств населення, а окреслює можливості подачі до суду певної категорії заяв абсолютно безкоштовно. Для прикладу, збір не сплачується за подання: заяви про розірвання шлюбу з особою, визнаною в установленому законом порядку безвісти відсутньою, або з особою, засудженою до позбавлення волі на строк не менш як три роки; заяви про встановлення факту каліцтва, про встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти, та цілої низки інших заяв.
Окрім того, Закон України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняє позивачів за подання позовів про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, за подання позовів про стягнення аліментів тощо.
Даний законодавчий акт від сплати судового збору також звільняє позивачів за подання позовів про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення злочину, інвалідів Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, інвалідів I та II груп, громадян, які віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, тощо.
- Юрію Георгійовичу, який загальний порядок сплати судового збору?
- Даний Закон встановлює, що кошти за подання тієї чи іншої заяви перераховується у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв'язку, із засвідченням про це відповідною квитанцією, а не передаються заявником із рук у руки працівнику апарату суду чи бухгалтерії.
Даний законодавчий акт встановлює також порядок повернення судового збору, якщо, для прикладу, розмір позовних вимог зменшився, або ж позовну заяву чи скаргу суд повернув позивачу.
Закон також передбачив, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк або ж за певних обставин зменшити розмір судового збору, чи зовсім звільнити позивача від сплати збору.
Зазначу також, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. І ці кошти будуть спрямовуватись на забезпечення здійснення правосуддя. Тож тому й сподіваюсь, що найближчим часом стан матеріально-технічної бази судів України в цілому та Буковини зокрема дещо зміцніє і судові інституції запрацюють ще ефективніше. А наостанок ще раз зазначу, що Закон України «Про судовий збір» набирає чинності з 1 листопада 2011 року.
- Спасибі за коментар!