Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
3.03.2014 р.
«Працюємо в умовах дефіциту коштів…»
Про це на черговому засіданні колегії Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернівецькій області констатував його начальник, заслужений юрист України Юрій Гончарук…
- Критично оцінюючи нашу діяльність, можу однозначно стверджувати, що колектив нашого управління минулого року докладав максимум зусиль, щоб організаційне, матеріально-технічне та інформаційне функціонування місцевих (районних) судів області забезпечувати на самому високому рівні, намагався робити все можливе, щоби судові інституції зосереджували свої зусилля лише на якісному та надійному захисті конституційних прав та свобод громадян, - зокрема, зауважив на засіданні Юрій Георгійович. – При цьому, як ніколи, доводилось працювати в умовах критичного дефіциту коштів, оскільки фінансові надходження із ДСА України аж ніяк не відповідали реальним потребам судів. Особливо сутужно було у літній період, коли реальний обсяг виплат традиційно збільшується у зв’язку із настанням відпусток. Доводилось відпускні виплачувати частинами, на певний час затримувати виплату надбавок та індексацій.
Правда, керівництво ДСА України із розумінням поставилось до цих проблем і дозволило нам оплату праці суддям та працівникам апаратів компенсувати за рахунок спеціального фонду. Хоча це автоматично дещо зменшило наші фінансові можливості у галузі матеріально-технічного забезпечення судів, тим більше, що вони додатково обмежувались ще й органами Держказначейства. І все ж, незважаючи на це, нам вдалось впродовж всього року забезпечувати суди необхідними в їх повсякденній діяльності інструментарієм на сталому рівні, а також своєчасно проводити плановий ремонт організаційно-технічних засобів.
Було досягнуто певних позитивних напрацювань й в інших сферах забезпечення діяльності судів. Зокрема, минулого року виробничі площі багатьох судів (де шляхом оренди, а інколи - відселенням з приміщень судів інших державних структур) в цілому було збільшено на півтори тисячі квадратних метрів (перш за все, у Шевченківському, Сокирянському, Путильському районних та Новодністровсьому міському судах).
За сприяння ДСА України всі суди ми обладнали технічними засобами для проведення судового процесу в режимі відео конференції (за наявними даними тільки останнім часом на Буковині вже проведено 66 засідань).
Комп’ютеризація судів дозволила використовувати й інші форми роботи, що також дозволяють прискорювати і здешевлювати організаційні процеси у судах. Зокрема, впродовж останніх чотирьох місяців у місцевих судах області зареєстровано 87 заявок на отримання процесуальних документів в електронному вигляді та надіслано понад 540 SMS-повісток. Сподіваємось, що працівники апаратів судів краю вже цього року ще активніше використовуватимуть наявні можливості у зазначеній галузі.
Минулоріч ми провели капітальний ремонт покрівлі приміщень Вижницького та Кіцманського, а також частковий – Путильського та Шевченківського районних судів. Завершили заміну пічного опалення на твердому паливі на сучасні, зручні та економні опалювальні системи у Герцаївському та Путильському районних судах. Окрім того, для заміни котлів, котрі вже відпрацювали виробничі можливості, ми оформили платіжні документи на придбання нових котлів, які зареєстровані в органах казначейської служби, як кредиторська заборгованість.
Наприкінці минулого року ми розпочали заміну гратових загороджень для осіб, які доставляються в суди під вартою, на скляні. На сьогодні заміни проведено у чотирьох судах, на долю яких припадає найбільше навантаження із розгляду кримінальних справ. У них також для посилення безпеки учасників судового засідання встановлено системи оперативного оповіщення чергового наряду судової міліції про ймовірну небезпеку. При цьому судді мають можливість подати сигнал «тривоги» не лише із залу судових засідань, але й зі свого службового кабінету.
Переконаний, що наші напрацювання у 2013 році були б ще вагомішими, коли б судова гілка влади України в цілому та судові інституції Буковини фінансувалися у відповідності до потреб.
Великий об’єм найрізноманітніших заходів матеріально-технічного забезпечення місцевих (районних) судів Буковини заплановано й на поточний рік. Зокрема, намагатимемось в усіх судах провести повну заміну зношених покрівель та вікон, забезпечити всіх суддів спеціальними мобільними пристроями, за допомогою яких можна оперативно подати сигнал «тривоги» й попередити чи своєчасно припинити будь який конфлікт чи порушення громадського порядку. Плануємо також завершити спорудження спеціальних загороджень нового зразка для осіб, які перебувають під вартою, у всіх залах судових засідань.
Звичайно ж, для забезпечення діяльності судів ми готові зробити набагато більше, у тому числі й добудовувати наявні та розпочати будівництво нових приміщень. Для цього вже маємо виділені земельні ділянки, виготовлену проектно-кошторисну документацію. Однак, відсутні необхідні фінансові ресурси. Зрештою, ми ще не отримали кошторис видатків держбюджету на поточний рік, але за попередньою інформацією у фінансовому відношенні 2014-й не буде кращим за минулий. На жаль, державний бюджет на цей рік готувався без участі головних розпорядників коштів у судовій системі, а тому був сформований без врахування реальних потреб судової влади. Як результат - місцевим судам нашої області на виплату суддівської винагороди та оплату праці співробітникам апарату передбачено виділити на поточний рік кошти, що складатимуть лише 56 відсотків від заявленої нами потреби. Це дозволить виплачувати суддям тільки посадові оклади та надбавку за вислугу років, а працівникам апарату – посадові оклади, надбавки за ранг та вислугу років. Прикро також усвідомлювати, що введення в дію нового закону «Про державну службу», який давав сподівання на певне підвищення рівня оплати праці держслужбовців місцевих судів, знову відтерміновано на рік.
Тому залишається запастись терпінням та оптимістичним настроєм, а ще сподіватись, що економічна ситуація в Україні найближчим часом стабілізується і всі ми, у тому числі й місцеві (районні) суди матимуть потенційні можливості позбутись дефіциту коштів, запрацювати у розміреному ритмі та ще на кілька кроків наблизитись до європейських стандартів. Принаймні, я твердо вірю в це!
Записала Жанна Потаковська