Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У сучасному світі технології розвиваються надзвичайно швидкими темпами, і штучний інтелект (ШІ) займає одне з провідних місць серед інновацій. Він уже знаходить застосування у різних галузях, включаючи медицину, фінанси, логістику та багато інших. Останнім часом все більше обговорюється можливість використання ШІ у судовій системі. Розглянемо, які перспективи та ризики це може нести.
Перспективи використання ШІ у судовій системі:
Але, звісно, існує і ряд ризиків впровадження ШІ у судовій системі, а саме:
В Україні наразі існує секторальне регулювання ШІ. Зокрема, частково питання автоматизованої обробки даних покриває Закон України “Про захист персональних даних”. Першим у світі комплексним законом про ШІ є Закон ЄС про штучний інтелект. Він спрямований на усунення ризиків для здоров’я, безпеки та основних прав, а також захищає демократію, верховенство права та навколишнє середовище. Тому використання технологій ШІ в судочинстві повинно здійснюватися саме крізь призму цих основних гарантій.
Велика Британія. В Англії та Уельсі 12 грудня 2023 року оприлюднено посібник Artificial Intelligence (AI) Guidance for Judicial Office Holders, який розроблено з метою надання допомоги працівникам судових органів у питаннях використання штучного інтелекту. У ньому викладено основні ризики та проблеми, пов’язані з використанням ШІ, деякі пропозиції щодо їх мінімізації, а також наведено приклади потенційного використання. Будь-яке використання штучного інтелекту судовою владою або від її імені має відповідати головному обов’язку судової влади — захищати доброчесність при здійсненні правосуддя.
Отже, штучний інтелект має значний потенціал для покращення ефективності та якості судочинства. Однак, його впровадження вимагає обережного підходу, враховуючи етичні та технічні аспекти. Потрібно розробити чіткі правила та нормативні акти, які регулюватимуть використання ШІ у судовій системі, забезпечуючи справедливість, об'єктивність та захист прав людини.
Територіальне управління Державної судової адміністрації в Чернівецькій області активно стежить за розвитком технологій і готове впроваджувати інновації, що сприятимуть підвищенню якості судочинства. Майбутнє судової системи лежить у поєднанні традиційних підходів та сучасних технологій, що дозволить створити ефективну та справедливу систему правосуддя.
Територіальне управління Державної судової
адміністрації України в Чернівецькій області