flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Готується ґрунтовний коментар КПК

03 травня 2014, 09:48


                   Готується  ґрунтовний коментар КПК                                      

У Національної школі суддів України пройшло засідання «круглого» столу з експертного обговорення нового Кримінального процесуального кодексу України.

         З особливою цікавістю був сприйнятий виступ судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних  і кримінальних справ І.В. Григор’євої «Особливості судового розгляду за новим КПК України».

       - Новий КПК має забезпечити реалізацію демократичних засад кримінального провадження,  реалізувати можливість прийняття судом у розумні строки законного, обґрунтованого та справедливого рішення, -  зауважила вона. – У той же час окремі норми цього нормативного акту потребують більш детальних коментарів та узагальнень. Перш за все, звернено увагу на питання, що ставляться суддями місцевих та апеляційних судів і стосуються новацій (особливостей) судового розгляду, серед яких і такі:

- започаткування процесуальної функції слідчого-судді, до повноважень якого віднесено здійснення судового контролю за досудовим розслідуванням, вирішення питань, які пов’язані з обмеженням конституційних свобод громадян. Якщо сьогодні слідчий виносить постанови про проведення  обшуків, виїмок, ексгумації трупа, про накладення арешту на кореспонденцію тощо, і ці дії не передбачають процедури оскарження та захисту від зловживань, то після набрання Кодексом чинності подібні питання будуть вирішуватись у судовому засіданні та в присутності всіх сторін;

- визнання зібраних фактичних даних доказами у справі виключно судом у присутності та за безпосередньої участі сторін обвинувачення та захисту. При цьому, суд повинен буде обґрунтувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання та не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими раніше підозрюваним слідчому, прокурору і навіть посилатись на них.

     У роботі над коментарем нового КПК розробники керувались положеннями Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практикою Європейського суду. Застосування саме таких принципів при розробці коментаря нового КПК України, у кінцевому результаті призведе до видання, яке буде надійним помічником будь-якого правозахисного органу, сприятиме правильному та однаковому застосуванню положень кримінального процесуального закону.

                                                                                                    Валерій Буга