flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Участь присяжних при розгляді судових справ місцевими загальними судами Чернівецької області у I-му півріччі 2023 року. Окрема статистична та гендерна інформація.

14 серпня 2023, 12:45

Різні держави імплементували суд присяжних по-різному, зважаючи на особливості своєї правової системи.

Наприклад, у Сполучених Штатах, які є взірцем англо-саксонської моделі суду присяжних, судочинство провадиться, як правило, одним суддею та   у складі дванадцятьох присяжних. Франція, в якій суд присяжних з’явився чи не найраніше серед країн континентальної Європи, залучає до розгляду справ головуючого суддю, двох суддів-асесорів і дев’ятьох присяжних. Німецька модель, яка найбільше нагадує вітчизняну, передбачає участь поряд із суддею лише двох засідателів.

Серед наведених країн лише у США присяжні розглядають цивільні справи поряд із кримінальними, натомість у Франції та Німеччині компетенція присяжних обмежена кримінальними справами.

Загалом, зважаючи на світову практику, інститут суду присяжних є більш застосовним у кримінальному судочинстві. Натомість в Україні суд присяжних може бути долучений при розгляді як кримінальних так і цивільних справ.

Доречно також зазначити, що за діючим законодавством України виконання функцій присяжного не є професійною діяльністю, а лише правом громадянина, який хоче принести суспільну користь, гостро відчуває несправедливість, й хоче бути долученим до розгляду судових справ.

Присяжними може бути громадянин України, який перебуває у віці поміж 30 та 65 років, володіє державною мовою, постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду. Ці особи не повинні мати психічні та інші хронічні захворювання, вони не повинні бути судимими, не бути державними службовцями, працівниками правоохоронних органів, адвокатами, нотаріусами.

Представлений аналіз сформований виключно на підставі відомостей, що містяться в заявах поданих присяжними до територіального управління. Участь присяжних в судових засіданнях місцевих загальних судів Чернівецької області чітко вказує на факти, які говорять, що роль присяжного з року в рік стає дедалі важливою та необхідною при розгляді окремих категорій справ в цивільних та кримінальних провадженнях.

Впродовж I-го півріччя 2023 року до територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області (надалі – територіальне управління) надійшло 105 заяв від осіб-присяжних щодо виплати винагороди за час виконання їхніх обов’язків у суді.

Зокрема, серед місцевих загальних судів, які найбільше залучали присяжних до участі у розгляді справ лідирує Кельменецький районний суд Чернівецької області – надійшло 25 заяв, що становить 68 годин фактичної участі присяжного у суді. Другу позицію серед судів займає Герцаївський районний суд Чернівецької області – 23 заяв, що становить 146 годин фактичної участі присяжного у суді. Щодо інших судів то такі статистичні дані характеризуються наступним чином:

 

  • Шевченківський районний суд – 14 заяв або 116 годин;
  • Садгірський районний суд – 8 заяв або 23 години;
  • Вижницький районний суд – 1 заява або 4 години;
  • Заставнівський районний суд – 4 заяви або 30 годин;
  • Кіцманський районний суд – 5 заяв або 92 години;
  • Новоселицький районний суд – 1 заява або 26 годин;
  • Сокирянський районний суд – 13 заяв або 34 годин;
  • Сторожинецький районний суд – 9 заяв або 147 годин;
  • Хотинський районний суд – 2 заяви або 17 годин.

 

 

    Справедливо було б зазначити, що після внесення певних нормативних змін присяжний, як один із активних учасників судових слухань отримує й належну йому винагороду. Так, відповідно до ʺПорядку виплати винагороди та відшкодування витрат, виплати добових присяжному за час виконання ним обов'язків у судіʺ  затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 05.10.2016 № 198 (із змінами та доповненнями) (надалі-Порядок) таким особам виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду (із застосуванням відповідного регіонального коефіцієнту) з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

 

До фактично відпрацьованого часу відповідно до Порядку відноситься:

 

- ознайомлення присяжного з матеріалами судової справи, в якій він бере участь як присяжний;

- участь присяжного в судовому засіданні;

- перебування присяжного в нарадчій кімнаті;

- час очікування присяжним початку судового засідання, який визначено в процесуальному документі, у разі зміщення графіку засідань у суді (з часу, визначеного у процесуальному документі, до фактичного початку судового засідання).

 

Звертаємо увагу, що базовою одиницею для нарахування винагороди присяжному є саме кількість відпрацьованих годин. У разі, якщо присяжним для виконання обов'язків витрачено менше години, цей час зараховується як одна година.

 

Для прикладу, зазначимо, що у середньому виплата винагороди у                                 I-му півріччі 2023 році за 1 годину становила 360 грн.

Загальна сума винагороди присяжним за I-ше півріччя 2023 року становить - 253 080,00 грн.

 Для зручності взаємодії територіального управління із місцевими загальними судами, присяжним слід зазначати у своїх заявах точні дати, коли саме вони виконували свої обов’язки у суді та хто був головуючим суддею під час розгляду судової справи. Це значною мірою вплине на швидкість надання підтвердження судами, що саме ці присяжні залучались до здійснення правосуддя та в подальшому отримати винагороду за виконану роботу.

При проведені аналізу кількості розглянутих місцевими загальними судами Чернівецької області судових справ за участі присяжних, територіальним управлінням також було вивчено й гендерне питання, що пов’язане із часткою залучених чоловіків та жінок, які виступають у ролі присяжних.

Так, упродовж I-го півріччя 2023 року до територіального управління звернулось із заявами про виплату винагороди за участь у судових засіданнях у якості присяжного – 39 (41%) чоловіків та 66 (59%) жінок.

Згідно з ст.65 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» однією із вимог до присяжного є вік, тобто присяжним може бути громадянин України від 30 до                  65 років. Здійснений аналіз заяв присяжних, що надійшли до територіального управління показує, що середній вік осіб, які звертались із відповідними заявами для виплати винагороди становить для чоловіків 52 роки для жінок – 48 років.

          Як ми вже зазначали на початку нашого аналізу, що присяжні залучаються до здійснення правосуддя, як в цивільних так і в кримінальних справах.

Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України  за участю присяжних розглядаються справи про:

  • обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною;   
  • визнання особи безвісно відсутньою чи померлою;
  • усиновлення;
  • надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
  • примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.

 

 

 Щодо кримінальних справ то в даній категорії присяжні приймають участь, де вчинені злочини за які передбачено довічне позбавлення волі.

 

 

Таким чином за результатами проведеного аналізу нам вдалося з’ясувати:

 

  • згідно чинного процесуального законодавства існує ряд справ окремої категорії у яких участь присяжного у судовому розгляді є обов’язковою;

 

  • велика кількість розглянутих судових справ за участю присяжних спостерігається у тих місцевих загальних судах Чернівецької області де на території на яку поширюється юрисдикція певного суду розташовані соціальні установи охорони здоров’я, які забезпечують лікування, опіку та догляд за соціально незахищеними верствами населення;

 

  • законодавчі норми встановлюють окремі критерії для отримання статусу присяжного шляхом проходження спеціально визначеної процедури. Практика у судах країн світу стверджує, що присяжними стають високоморальні, досвідчені, що володіють певним авторитетом у суспільстві люди, які хочуть принести суспільну користь та гостро відчувають несправедливість.

 

  • у кримінальному судочинстві залучення присяжних можливе лише у випадках, коли особа, яка притягається до кримінальної відповідальності за скоєння особливо тяжкого злочину, за яке передбачено покарання у вигляді довічного позбавлення волі, сама виявить таке бажання. В такому разі формується колегія з двох професійних суддів та трьох присяжних;

 

  • серед цивільних справ також є особлива категорія, коли для судового розгляду необхідні один професійний суддя і два присяжних. Це справи окремого провадження, вони важливі тим, що зачіпають таку вразливу сферу як особисті немайнові права громадян, а відтак, потребують залучення представників громадськості. Це справи, в яких вирішуються питання усиновлення, обмеження дієздатності, надання психіатричної допомоги тощо;

 

  • середній вік присяжних місцевих загальних судів Чернівецької області становить 50 років. Здебільшого це люди, які працюють у соціальній, освітній, управлінській та рекреаційній сфері діяльності та володіють достатнім авторитетом, як серед колективу так і в суспільстві.