Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вже вкотре поринаємо в захоплюючий історичний екскурс про судочинство на Буковині століття чи два століття тому. Нині хочеться зупинитися не на питаннях розгляду справ чи структури судів, а на дещо іншому аспекті існування судових інституцій Буковинського краю. То знову цікавить тема якими були будівлі, де здійснювалося правосуддя більш ніж століття тому і яка історія побудови нинішніх Храмів Феміди, що є архітектурними перлинами столиці Буковини.
Цікавою є історія будинку № 14, розміщеного на одній з найвідоміших вулиць Чернівців - Кобилянській, де нині знаходиться Господарський суд Чернівецької області. Зовнішній архітектурний вигляд загалом особливих змін не зазнав, окрім першого поверху, який неодноразово перебудовувався. А внутрішнє оформлення суттєво змінилось порівняно з первісним виглядом.
Даних про дату його спорудження не збереглося. Проте відомо, що за Австрії в цьому будинку розміщувалось ґенеральне Буковинське аґентство з видачі віз до інших країн Європи та світу. У внутрішній частині споруди працював салон з продажу різноманітних модних головних уборів. Цей салон називали «Французьким». За Румунії в будинку № 14 відкрили кінотеатр, під назвою «Регал».
З 1922 по 1928 р.р. тут облаштували аптеку «Санітар», де можна було придбати найрізноманітніші ліки вітчизняних та закордонних фармацевтів.
1926 року в одному з приміщень будинку розмістилась велика крамниця з продажу фарб, лаків, різних хімічних препаратів та приладдя для фотографії, а також вишуканих парфумів німецьких та французьких виробників.
1927 року в будинку № 14 розмістився реґіональний банк, який до 1935 року став доволі успішним, і ця фінансова установа уже користувалась неабиякою популярністю та довірою серед ділових людей та мала стабільну клієнтуру. Будь-які фінансові операції тут здійснювались швидко та надійно, тут відкривала депозитні рахунки значна кількість клієнтів.
В одному з приміщень будинку № 14 1936 року розмістилась філія румунської фірми «Енглергас», що займалась продажем деревообробних інструментів та виробів з деревини. Згодом 1954 року тут відкрили кінотеатр ім. О.Кобилянської, який упродовж тривалого періоду був доволі популярним серед чернівчан та гостей міста. Після реконструкції та переобладнання приміщення влаштували кінопалац.
Дах центрального залу кінотеатру був скляним, очевидно, для денного освітлення приміщення. Це свідчить про те, що будинок був споруджений задовго до винайдення електричного освітлення. Колись у дворі будинку № 14 було багато дерев та іншої зелені, а згодом їх вирубали і влаштували тут літній зал кінотеатру. По лівий бік від центрального входу в напівпідвальному приміщенні колись мешкала велика родина Ісарів. Вони оселилися тут давно, і працювали в цьому будинку за Австрії, за Румунії та навіть після приходу радянської влади. Молодший син Сидір Миколайович тривалий час працював у кінотеатрі головним кіномеханіком.
Тож вкотре переконуємось, що в столиці Буковини від кожної споруди та вулички відчувається подих старовинної атмосфери і неповторної краси міста.
Територіальне управління Державної судової
адміністрації України в Чернівецькій області