flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія становлення конституційної юстиції в Україні Частина 2

28 травня 2024, 12:57

    24 жовтня 1990 р. Законом про зміни до Основного Закону передбачалося створення Конституційного Суду замість Комітету конституційного нагляду у складі Голови Суду, двох його заступників і 23 членів Суду. У розвиток цих конституційних положень концепцією судово-правової реформи в Україні, схваленою постановою Верховної Ради України від 28 квітня 1992 p., були закріплені основні засади діяльності конституційної юстиції, а З червня 1992 р. прийнято Закон України «Про Конституційний Суд України», який детально регламентував його діяльність. Після його прийняття Верховна Рада України приступила до формування його складу, але спромоглася обрати лише Голову Конституційного Суду України — Юзькова Леоніда Петровича, доктора юридичних наук, професора. Було також обрано ще кілька суддів, однак рішення лічильної комісії про їх обрання не було затверджено.

    Повноваження і структура Конституційного Суду більш повно визначені Законом   від   3   червня   1992   р.   «Про  Конституційний   Суд  України». Відповідно до нього суд визначався як незалежний орган у системі судової влади, покликаний забезпечувати відповідність законів, інших нормативних актів органів законодавчої і виконавчої влади Конституції, охорону конституційних прав і свобод особи. Він мав здійснювати свої повноваження шляхом розгляду в судовому засіданні відповідних справ, а також давати висновки з питань, передбачених Конституцією і Законом «Про Конституційний Суд України», який, до речі, не регулював у повному обсязі процедурних питань здійснення судочинства.

   Склад Конституційного Суду передбачався у кількості 15 суддів, у тому числі Голова і два його заступники, які повинні бути обиратися Верховною Радою в індивідуальному порядку, шляхом таємного голосування строком на 10 років.   Пропозиції  щодо  персонального  складу  суддів  мали  надаватися Головою Верховної Ради України і Президентом України у рівній кількості. Вони ж і погоджували кандидатуру Голови Конституційного Суду. Кандидатури суддів мали попередньо обговорюватися на засіданнях постійних комісій Верховної Ради України. Регламентувалися також процедурні та інші питання діяльності Суду, зокрема, незалежності, недоторканості суддів тощо.

   Про порядок утворення і компетенцію Конституційного Суду йшлося також у конституційному договорі, укладеному між Верховною Радою і Президентом України 8 червня 1995 р.

 

 

       Територіальне управління Державної судової

        адміністрації України в Чернівецькій області