Суддівська мантія – атрибут судочинства, що символізує його принципи – незалежність, неупередженість, відповідальність. Він нагадує учасникам процесу про особливий статус судді, підкреслюючи, що судові рішення ґрунтуються на законі, а не на особистих уподобаннях чи впливах.
Відправлення правосуддя в мантії та з нагрудним знаком визначено положенням статті 16 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Що являє собою суддівська мантія сучасного зразка та як відбувається процес забезпечення суддів форменим одягом – про це докладніше з прикладами із практики.
ФІНАНСУВАННЯ ТА ПОЛОЖЕННЯ, ЩО ВИЗНАЧАЄ ПОРЯДОК ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Забезпечення суддів мантіями відбувається за рахунок поточних видатків державного бюджету. Якщо кошторисних призначень на придбання недостатньо, зазначена потреба може бути забезпечена за рахунок понадпланових надходжень судового збору.
Порядок отримання, обліку, видачі, заміни, повернення та списання мантій і нагрудних знаків суддів місцевих та апеляційних судів загальної юрисдикції перебачений Положенням, розробленим Державною судовою адміністрацією України відповідно до вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та затверджений Наказом від 02.07.2012 року № 72.
Згідно з Положенням, ДСА України, як головний розпорядник бюджетних коштів, здійснює розподіл видатків розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня – апеляційним судам, окружним адміністративним, місцевим господарським судам та територіальним управлінням ДСА України на придбання мантій і нагрудних знаків для суддів. ДСА України організовує постійний контроль за використанням фінансового ресурсу. До 30 січня розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня надають щорічний звіт про витрати.
ДОГОВОРИ З ВИРОБНИКАМИ ТА ВИМОГИ ЩОДО ВИГОТОВЛЕННЯ МАНТІЙ
Варто зазначити, що зразок мантії затверджено Радою суддів України. Виробник, з яким укладається договір на виготовлення мантії, має чітко дотримуватися вимог технічного опису, закріплених рішенням РСУ від 19.04.2019 № 23. У договорі в обов’язковому порядку зазначається посилання на цей документ, де йдеться про склад тканини, дизайн виробу, розміри, фурнітуру тощо.
Мантія сучасного зразка – це виріб з тонкої костюмної тканини синього кольору. У комплекті з мантією передбачено 5 одиниць жабо зі штучного шовку білого кольору
Формений одяг відшивається персонально для кожного судді. Довжина готового виробу, рукава, ширина плеча тощо – параметри можуть бути скореговані після примірок з урахуванням індивідуальних особливостей.
ПРАКТИЧНИЙ ПРИКЛАД
Мантія судді видається на три роки. Заходи щодо догляду за нею (прання, хімчистка, ремонт тощо) здійснюються суддею за власний кошт, що передбачено Положенням.
Судді дбайливо ставляться до свого форменого вбрання. Втім, трапляються поодинокі випадки, коли доводиться чути нарікання на якість виробу. Так на одній з робочих нарад на вигляд своєї мантії, якою користується з 2023 року, поскаржилася суддя Солом’янського районного суду.
Щодо питання якості тканини та пошиву, територіальне управління ДСА України в місті Києві проінформувало: згідно з вимогами Технічного опису, для виготовлення суддівських мантій, в тому числі і для судді Солом’янського районного суду міста Києва І. Тесленко, використовувалася сертифікована костюмна тканина синього кольору на основі натуральних волокон (вовни/віскози), поліефіру (не більше 70%) та еластину (не більше 5%). Тканина постачалася через офіційного дистриб’ютора – компанію «Текстиль Контакт». Пошив мантій з цієї тканини, відповідно до укладеного з ТУ ДСА України в місті Києві договору, у 2023 році забезпечило Білоцерківське виробниче підприємство «Весна» Українського товариства глухих». Було виготовлено 18 комплектів форменого вбрання, якими наразі користуються судді районних судів міста Києва.
Як зазначили в ТУ ДСА України в місті Києві, вищезгадане підприємство є багаторічним партнером – виконавцем замовлень на пошиття мантій і нарікань на якість його виробів від суддів не надходило.
Описуючи конкретний випадок, пов’язаний саме з претензіями судді Солом’янського районного суду міста Києва І. Тесленко, в ТУ ДСА України наголосили, що формений одяг для суддів виготовляється з тканини, якість якої – сертифікована. Пошиття відбувається згідно технічних характеристик, затверджених рішенням Ради суддів України.
ДОДАТКОВО ПРО ВИКОРИСТАННЯ, ЗАМІНУ, ПОВЕРНЕННЯ МАНТІЇ
Як вже зазначалося, згідно з Положенням про порядок одержання та носіння суддівського вбрання, мантію судді видають у користування на три роки. Повторна видача форменого одягу здійснюється після закінчення строків носіння раніше виданої мантії.
У разі переведення (відрядження) судді в інший суд – мантія залишаються у нього.
У разі, якщо мантія втрачена або стала непридатною для користування до закінчення встановленого строку носіння з незалежних від судді причин – суди, територіальні управління ДСА України вживають заходи щодо її заміни. В таких випадках до судів, територіальних управлінь ДСА України суддею подається заява, в якій зазначаються причини, що перешкоджають подальшому використанню мантії, чи зазначаються обставини їх втрати.
У випадку непридатності використання мантії з вини судді, її заміна здійснюється за його власний рахунок.
У разі звільнення судді з посади – мантія підлягає поверненню.