Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Багатовекторність іміджу судочинства
Рада суддів України спільно з Центром суддівських студій в рамках реалізації українсько-швейцарського проекту «Підтримка судової реформи в Україні» минулого року провела Моніторинг стану незалежності суддів в Україні, метою якого було здійснення аналізу стану незалежності, неупередженості та доступності правосуддя в Україні, розроблення відповідних рекомендацій для удосконалення діяльності судів, органів суддівського самоврядування та інших органів судової влади.
Зокрема, в усіх апеляційних та багатьох місцевих (районних) судів загальної юрисдикції ( у т.ч. – і на Буковині) було проведено опитування громадян - відвідувачів судів щодо їх оцінки незалежності, неупередженості та доступності правосуддя (всього понад 21000 респогдентів).
Опрацьовані результати досліджень засвідчують що внаслідок судової реформи, проведеної у кілька останніх років, законодавство України про судоустрій було суттєво оновлено. Так, у червні 2012 року Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій незалежності суддів». Позитивними положеннями цього закону є: зміна процедурних питань обрання суддів, спрямованість на спрощення процесу обрання суддів, а також запровадження можливості своєчасного обрання судді до закінчення п’ятирічного строку його повноважень. Також важливим положенням вказаного Закону є заборона органам прокуратури ініціювати розгляд питань щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності або щодо звільнення їх із посад, якщо розгляд судової справи триває або не закінчились строки оскарження судових рішень, установлені процесуальним законом.
Результати опитування засвідчили також, що громадяни, які мають досвід звернення до суду, оцінюють процес правосуддя, діяльність суддів та працівників апарату судів загалом позитивно.
В якості найбільш гострих проблемних питань функціонування судової системи громадяни–відвідувачі судів визначають необхідність забезпечення зручності умов перебування громадян в суді та ефективності організації роботи суду.
Експерти переконані, що підвищити довіру громадян до суду можливо за рахунок, як мінімум, припинення приниження авторитету судової влади чиновниками різних рівнів та політиками у ЗМІ, які навмисно нав’язують асоціювання штучних помилок у відправленні правосуддя певними суддями з діяльністю всієї судової влади, а також негідних моральних якостей випадкових для судової влади осіб з моральними якостями більшості суддів.
У той же час судовій владі ще потрібно навчитися протистояти впливу та маніпуляціям з різних сторін, відкрити себе суспільству та побудувати партнерські взаємовідносини із засобами масової інформації та громадськими організаціями.