flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Поважати закон, громадян та державу

22 лютого 2013, 16:09

 

22.02.2013

                                   Поважати  закон, громадян та державу

                   повсякчас зобов’язані представники вітчизняної Феміди 

    Сьогодні – 22 лютого 2013-го – у  приміщенні залу Пленуму Верховного Суду України  розпочинає роботу ХІ з’їзд суддів України. Одним із ключових питань, що буде розглядатися, - узгодження окремих положень та затвердження тексту Кодексу суддівської етики, у відповідності до якого служителі вітчизняної Феміди будуть зобов’язані дотримуватись етичних норм поведінки як під час здійснення правосуддя, так і в повсякденному житті.

    Дія даного  Кодексу буде поширюється не лише на професійних суддів та суддів Конституційного Суду України, але й на  присяжних і народних засідателів на період їх залучення до здійснення правосуддя.

     У даному Кодексі підкреслюється, що суддя зобов’язаний повсякчас демонструвати повагу до держави та її символів, користується всіма громадянськими правами і свободами, гарантованими Конституцією та законами України, нормами міжнародного права, за винятком обмежень, установлених законами України.

    Наголошується, що принцип незалежності судді  виключає будь-які відносини, що не відповідають посаді чи додатковим обов’язкам судді, крім представницьких, або втручання з боку органів законодавчої та виконавчої влади.  Під час здійснення правосуддя суддя має бути вільним від власних

прихильностей, упередженості чи забобонів. Неупереджена поведінка судді в судовому засіданні та в позаслужбовій діяльності повинна сприяти підтримці та зростанню довіри суспільства, сторін у справі до об’єктивності суддів та суду.

     Суддя не має права приймати матеріальні блага або послуги, якщо такі дії

носять характер впливу на рішення у справі, яка перебуває у нього на розгляді, або можуть спричинити конфлікт між обов’язками судді та його особистими інтересами.

   У кодексі зазначається, що однією з основних конституційних засад судочинства в Україні є принцип рівності. Тобто, суддя  зобов’язаний рівно ставитися до осіб, справи стосовно яких розглядаються в суді, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, мовних ознак, місця проживання тощо.

     При виконанні професійних обов’язків суддя зобов’язаний створювати

для учасників рівні умови, не повинен словами чи поведінкою демонструвати

прихильність або упередженість до учасників процесу з причин, які не

відносяться до справи.

    Суддя мусить бути чемним, вміти володіти собою, уникати конфліктних

ситуацій при спілкуванні з учасниками судового розгляду, колегами,

співробітниками суду, членами правової спільноти, іншими особами та

вимагати такої ж поведінки від вказаних осіб.

    Підкреслюється, що суддя має  виконувати свої обов’язки добросовісно, старанно та в розумні строки, сприяти мирному врегулюванню спорів,  докладати розумних зусиль для вдосконалення своїх знань, навичок та особистих якостей, необхідних для виконання професійних обов’язків.

     У Кодексі особливе місце займають застереження для представників Феміди щодо корупційних діянь. Підкреслюється, що перебування на посаді судді несумісне із зайняттям посади в будь-якому іншому органі державної влади, органі місцевого самоврядування та з представницьким мандатом.

    Суддя не має права займатися підприємницькою або адвокатською

діяльністю, будь-якою іншою оплачуваною роботою (крім викладацької,

наукової і творчої діяльності), а також входити до складу керівного органу чи

наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання

прибутку. Він  також не має права використовувати свій статус, авторитет судді, службові повноваження та пов’язані з цим можливості з метою отримання неправомірної вигоди або у зв’язку з прийняттям обіцянки (пропозиції) такої вигоди для себе чи інших осіб.

    У документі наголошується, що суддя не може належати до політичної партії чи професійної спілки, виявляти прихильність до них, брати участь у політичних акціях, мітингах та страйках. У той же час суддя може бути засновником професійних об’єднань та брати в них участь з метою захисту своїх прав та інтересів, підвищення професійного рівня.

      Важливим аспектом професійної діяльності судді має стати його спілкування із  засобами масової інформації. Право громадськості на отримання інформації щодо здійснення правосуддя реалізується шляхом прийняття суддями зрозумілих і вмотивованих рішень.

    Суддя може сприяти засобам масової інформації в об’єктивному висвітленні діяльності судів та суддів, характеру, обсягу, обмежень та складності роботи судів. При цьому суддя має право роз’яснити прийняте ним судове рішення; надати інформацію щодо процесуальної стадії, на якій перебуває розгляд справи; висловити думку щодо тлумачення та практики застосування норм права безвідносно до конкретної справи. І в той же час суддя не має права піддавати публічному сумніву судові рішення, які набрали законної сили.

   У відносинах з представниками засобів масової інформації суддя має бути чемним, володіти собою, уникати конфліктів та вимагати такої ж  поведінки від журналістів. 

   Ось такі ключові аспекти Кодексу суддівської етики, що  набере чинності в день його затвердження з’їздом суддів України.

                                                                                    Людмила Біленька