flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Професія юриста – постійна боротьба за право і порядок

28 листопада 2019, 15:27

Професія юриста – постійна боротьба за право і порядок

Юрист – широка і різноманітна спеціальність, яка зачіпає всі сфери нашого життя. Розвиток людської цивілізації і зростання населення призвели до необхідності закріплювати норми поведінки людей в деяких правилах, об’єднаних в кодекси. Юриспруденція (від латинського jurisprudentia - тобто правознавство), означає те ж, що і юридична наука.

Необхідність в авторитетній думці третьої людини в вирішенні спорів зародилася одночасно з суспільством. Колись функції суддів виконували вожді і шамани: до них йшли одноплемінники, які не зуміли домовитися самостійно. В окрему галузь професійної діяльності юриспруденція виділилася в Стародавньому Римі, де була заснована Колегія понтифіків. У цьому державному інституті зберігалися законодавчі документи, вироблялося їх тлумачення і консультування громадян з юридичних питань.

В давньоримський час правознавство було таємною наукою, доступною лише для представників вищого духовенства. Римський суддя був особою, яка, з одного боку, мала відповідні правові знання, а з іншого, – у своїх діях залежала від висновку священнослужителя. Коли за понтифіка Корунканія доступ до вивчення юриспруденції було відкрито, сформувався клас правознавців, які користувалися високим авторитетом як у судів, так і в сторін, що судились. Римські юристи надавали юридичні поради стороні, яка до них зверталась, складали судові позови у письмовій формі або супроводжували позивача до суду, щоб пред’явити позов усно, на запит судді надавали усні або письмові висновки у справі, або навіть самою присутністю у залі суду засвідчували свою підтримку відповідній стороні. Їх називали юрисконсультами (радник з правових питань, iurisconsultus) або адвокатами (advocatus). Така експертна діяльність не була професійною. Як безоплатна, вона радше була улюбленим заняттям авторитетних мужів, “окрасою” поважного віку. Вивчення юриспруденції в ті часи було спадковою справою.

З тих пір пройшло багато століть, правознавчі дисципліни розрослися в величезне гіллясте дерево, що пустило міцне коріння глибоко в життя соціуму. Римська юриспруденція, зазнавши вплив досягнень давньогрецької політичної думки, в подальшому сама стала вихідною вершиною для становлення та формування європейської юриспруденції середньовіччя і теперішнього часу. В цьому громадському руслі і зав'язалася юриспруденція яка зараз є в Україні.

Без сумнівів можна стверджувати, що професія юриста – благородна, несуча людям порядок, оберігає складну і тендітну соціальну систему від розгойдування, анархії, насильства. Юрист захищає права людей на своє життя, здоров’я, власність і благополуччя. Робота юриста – це боротьба за право, яка не завжди приводить до перемоги. Однак сама спрямованість професійної діяльності може приносити багатьом фахівцям високе моральне задоволення. Привабливість професії юриста полягає у її певній самостійності. Вони приймають рішення відповідно до закону, а тлумачення закону передбачає самостійність. Чим краще мислить юрист, що більше знає, чим він сміливіший і наполегливіший, тим точнішими будуть його рішення і тим вищою репутація.

 

Головний спеціаліст по роботі зі зверненнями та доступу до публічної інформації ТУ ДСА України в Чернівецькій області 

Людмила Молотюк