flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

З глибини віків про суди на Буковині

16 грудня 2019, 09:58

З глибини віків про суди на Буковині

В зв’язку з проголошенням незалежності Української держави та прийняттям Верховною Радою України Концепції судово-правової реформи розпочинається новий виток в історії становлення судів на Буковині, що триває до сьогодні.

28 квітня 1992 року Верховною Радою України схвалено Концепцію судово-правової реформи в Україні та визначено напрямки реформування судової системи, налагоджено роботу спеціалізованих арбітражних судів, на законодавчому рівні визначено статус суддів, систему і повноваження кваліфікаційних комісій суддів, запроваджено суддівське самоврядування, врегульовано порядок оскарження до суду рішень, дій чи бездіяльності адміністративних органів, а також порядок відшкодування шкоди, заподіяної органами розслідування, прокуратурою і судом.

Постановою Президії Верховної Ради України від 19 листопада 1992 року №2799 визначено 11 районних судів області та 3 районні суди м.Чернівці – Ленінський, Першотравневий та Садгірський. З 9 липня 2003 року  Ленінський суд переіменовано на Шевченківський районний суд м. Чернівці. Указом Президента України від 5 липня 2012 року №437/2012 утворено Новодністровський міський суд Чернівецької області. Нині триває процес реорганізації районних судів в окружні.

10 липня 2001 року Чернівецький обласний суд було перейменовано на Чернівецький апеляційний суд, а двома місяцями пізніше на Апеляційний суд Чернівецької області.  12 листопада 2018 року розпочав роботу Чернівецький апеляційний суд.

Верховна Рада УРСР 4 червня 1991 року прийняла Закон «Про арбітражний суд», яким надала арбітражним судам статусу органів судової влади, що здійснюють правосуддя в господарських відносинах у якості спеціалізованих судових установ. Відповідно до цього Закону в Україні розпочали діяльність арбітражний суд АР Крим, арбітражні суди областей, міст Києва та Севастополя, що становили єдину систему арбітражних судів України. Наступним кроком в реформуванні арбітражно-судової системи держави стало прийняття 21 червня 2001 року Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про арбітражний суд», яким, зокрема, слово «арбітражний» замінено словом «господарський». Таким чином назва арбітражного суду Чернівецької області  змінилася  на Господарський суд Чернівецької області.

Відповідно до Указу Президента України від 16 листопада 2004 року №1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів» створений Чернівецький окружний адміністративний суд. Суд розпочав здійснювати судочинство з 2 березня 2009 року.

Державна судова адміністрація України була створена в 2002 році відповідно до пункту 16 статті 106 Конституції України та статті 125 Закону України «Про судоустрій» Указом Президента 780/2002 від 29 серпня 2002 року. Відповідно до даного закону ДСА була органом виконавчої влади з спеціальним статусом. За своїми функціями ДСА повинна була сприяти та здійснювати моніторинг ефективного адміністрування розгалуженої системи судів у країні. До створення ДСА контроль та надання адміністративних послуг судам частково здійснювало Міністерство юстиції України через свій центральний апарат і територіальні управління.

2 липня 2010 року Президент України підписав Закон України № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів», який вивів ДСА з-під контролю і підпорядкування Кабінету Міністрів до З’їзду суддів і перевів ДСА як юридичну особу з виконавчої до судової гілки влади. Закон відновив роль ДСА як первинного представника і посередника судової системи з питань бюджетування в переговорах із Кабінетом Міністрів і Верховною Радою.

На сьогоднішній день Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом.

Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області розпочало свою діяльність  уже з нового 2003-го фінансового року. З цього ж часу штатна структура управління складала всього лише 5 чол., а вже до кінця року вона була затверджена в кількості 11,5 штатних одиниць. За 17 років існування відбулося незначне збільшення штатного складу управління - на сьогодні він складає 15 одиниць.

За період функціонування Державної судової адміністрації України  значно покращено стан матеріально-технічного та організаційного забезпечення діяльності судів. Варто відзначити роль судової адміністрації у забезпеченні Вижницього, Кіцманського та Садгірського районних судів приміщеннями ліквідованого банку «Україна», які хоча б частково наблизили зазначені суди до потрібних будівельних стандартів. Безперечно одним із високих досягнень в діяльності територіального управління є будівництво першого за роки незалежності України сучасного Палацу правосуддя в області, що знаходиться у місті Сторожинець. Дане приміщення стане єдиним приміщенням суду на території області, яке в повному обсязі відповідатиме всім сучасним будівельним нормам та вимогам сьогодення.

Керівництво Чернівецького апеляційного суду та територіального управління активно сприяло створенню та становленню в м. Чернівцях регіонального відділення Академії (тепер-Школи) суддів України у 2010 році. Завдяки цьому за роки існування цього відділення в ньому пройшла курсову підготовку з підвищення кваліфікації переважна більшість працівників апаратів судів. Регулярно проходять в ньому курс з поглибленого вивчення чинного законодавства судді, призначені на посаду вперше та безстроково.

Очолює Чернівецьке  регіональне  відділення  директор Анатолій Огородник, який є його засновником та здійснив значний вклад у забезпечення діяльності установи. Нині Чернівецьке регіональне відділення Національної школи суддів України здійснює діяльність щодо організації і проведення підготовки суддів, періодичного навчання суддів з метою підвищення рівня кваліфікації та підготовки працівників апаратів місцевих судів Чернівецької, Тернопільської, Хмельницької областей.

 

Начальник

ТУ ДСА України в Чернівецькій області                              Юрій Гончарук