Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Беззаперечно головною метою будь – якого суду є захист прав та інтересів громадян. Істотно розширює функціональні можливості судочинства, оптимізує його діяльність та сприяє відкритості судової системи застосування новітніх інформаційних технологій. Особливої актуальності це питання набуває нині в умовах запровадження заходів карантину з метою запобігання поширенню коронавірусу, а також зважаючи на значний дефіцит коштів на закупівлю поштових марок та оплату послуг поштового зв’язку для надсилання судових повісток. Альтернативними шляхами направлення інформації про судові засідання учасникам справи можуть бути надсилання SMS – повідомлень, а також звичайно ж використання сервісу «Електронний суд».
Новітні технології швидкими темпами заповнюють нашу країну. Всі державні органи крок за кроком переходять на електронні системи документообігу. Не виключенням є і суд. Суди технічно оснащені для обміну електронними документами. Нині існує послуга надсилання SMS - повідомлення учасникам судового процесу, а також практично у всіх судах запроваджено відеоконференцзв‘язок. SMS – повідомлення це - судові повістки про виклик до суду, які надсилаються судом учаснику судового процесу у вигляді SMS-повідомлення на його номер мобільного телефону.
Можливість інформування про дату та час слухання справи SMS -повідомленням для учасників процессу вже тривалий час використовується в суді та отримала схвальні відгуки. Порівняно з надсиланням судової повістки поштовим повідомленням SMS -інформування виграє як за часом, так і за вартістю. Так, суд досить швидко отримує підтвердження про доставку повідомлення, а учасник процесу завчасно може запланувати судове засідання. Крім того, вартість SMS-повідомлення дозволяє суттєво зекономити бюджетні кошти. Для того, аби отримувати повідомлення у такому форматі, слід лише подати заяву до суду про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою SMS -інформування, в якій вказати номер телефону для повідомлень. У такому випадку будуть надходити повідомлення щодо засідань по справі. Територіальне управління кожного року забезпечує можливість надання такої послуги у судах області Державним підприємством «Інформаційні судові системи».
Як відомо наказом ДСА від 01.06.2013 № 73 було затверджено Порядок надсилання учасникам судового процесу (кримінального провадження) текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень. Але за яких умов надсилання SMS буде вважатися належним повідомлення про розгляд справи? Розглянемо приклад із судової практики.
Відповідно до постанови Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 752/11896/17-ц (провадження № 14-507цс18) вказано, що у матеріалах справи міститься довідка про доставку SMS, згідно якої позивачам було доставлено SMS-повідомлення про судове засідання. Проте ця довідка не може вважатися доказом належного повідомлення про дату, час і місце судового засідання, оскільки згідно пункту 2 Порядку надсилання учасникам судового процесу (кримінального провадження) текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 01 червня 2013 року № 73, текст судової повістки може бути надісланий судом Учаснику SMS-повідомленням лише після подання ним до суду заявки про намір отримання судової повістки в електронному вигляді за допомогою SMS-повідомлення. Така заявка оформляється безпосередньо в суді або шляхом роздруковування та заповнення Учасником форми, яка розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України. У матеріалах справи відсутня заява про намір отримання судової повістки в електронному вигляді за допомогою SMS-повідомлення. За таких обставин не можна вважати, що апеляційний суд належним чином повідомив позивача про дату, час і місце судового засідання.
Тобто з вищенаведеного можна зробити логічний висновок, що надсилання судових повісток вигляді у SMS-повідомлень буде вважатися належним чином зробленим повідомленням учасника про розгляд справи у разі наявності в матеріалах справи його заявки про намір отримання судової повістки в електронному вигляді за допомогою SMS-повідомлення та довідок про доставку SMS. Аналогічно така практика може застосовуватися також при надсиланні повідомлень за допомогою електронного сервісу «Електронний суд» якщо особа виявила бажання використовувати даний функціонал шляхом реєстрації.
Оскільки вартість послуг за поштові пересилання судової кореспонденції сторонам судового процесу зростає з року в рік, саме такий спосіб, як відправлення судових документів в електронному форматі шляхом використання функціоналу сервісу «Електронний суд» допоможе значно зекономити бюджетні кошти.
Наразі всі суди України активно впроваджують у свою роботу проект «Електронний суд» аби спростити доступ громадян до інформації щодо руху справи в суді, щодо обміну документами між учасниками справи та судом. «Електронний суд» – це один із сервісів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), яка забезпечує функціонування електронного судочинства в Україні. Електронний суд дозволяє подавати учасникам судового процесу до суду документи в електронному вигляді, а також надсилати таким учасникам процесуальні документи в електронному вигляді, паралельно з документами у паперовому вигляді відповідно до процесуального законодавства. Суд після виготовлення та підписання процесуального документа, надсилає електронні копії процесуального документа, скріплені електронним цифровим підписом судді електронною поштою на поштову скриньку учасника судового процесу, якщо такий учасник зареєстрований в системі. Після отримання електронного підтвердження доставки електронного листа в поштову скриньку користувача відповідальний працівник суду роздруковує таке повідомлення та долучає його до матеріалів справи.
Для користування даним сервісом потрібно лише зареєструватися в «Електронному кабінеті» («офіційна електронна адреса»), що відкривається на сторінці офіційного веб-порталу Судової влади України. Процес реєстрації в електронному кабінеті дуже простий, але для цього необхідно мати електронний цифровий підпис (ЕЦП, який тепер називається КЕП – кваліфікований електронний підпис). Отримати його можна в будь-якому Центрі сертифікації електронних ключів. В свою чергу на номер і електронну адресу, які користувач зазначить реєструючись у «кабінеті», будуть надходити повідомлення щодо руху судової справи.
Додатково для системи сповіщення було розроблено безкоштовний мобільний додаток, який називається «Судова влада». Даний додаток розроблений для інформування сторін. У випадку його завантаження на телефон сповіщення вже не надходитимуть на електронну пошту. Їх можна перевірити самостійно в персональному «кабінеті».
Отже вищенаведене доводить той факт, що поштові пересилання є не єдиним та й далеко не самим оперативним видом сповіщення сторін і учасників про рух справи в суді. Адже такі повідомлення значно поступаються більш сучасним і новітнім інформаційним ресурсам у швидкості, економії коштів затрачених на їх відправлення, доступності та зручності. Не викликає жодних сумнівів, що сьогодні ми в десятки разів частіше користуємося мобільним телефоном та іншими гаджетами ніж звичайною поштовою скринькою для листування. Окрім цього не варто забувати і про обмежувальні заходи під час карантину. Отже нині перехід на електронний варіант повідомлення про судові засідання не тільки зручний і економний, а ще й життєво необхідний для зведення до мінімуму контактних відносин та збереження здоров’я людей.
Заступник начальник ТУ ДСА України в Чернівецькій області Павло Тюфтій
Головний спеціаліст з забезпечення позовної та договірної роботи ТУ ДСА України в Чернівецькій області Юлія Борик